OtomobilTeknoloji Haberleri

Yeni Skoda Octavia Artık Doğal Gazlı

Skoda, son zamanlarda elektrikli ve hibrit araçlar ile olan çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ancak alternatif yakıtları unutmadı, onlara da önem vermektedir. Çekyalı otomobil üreticisi, fosil yakıtlara göre daha az emisyon salınımı gerçekleştiren Octavia G-Tec’i tanıttı. Sıkıştırılan doğal gaz (CNG) ile çalışan Octavia G-Tec sedan, hatchback ve station wagon gövde tipiyle tercih edilmektedir.

Octavia G-Tec, 130 beygir güç üreten 1.5 litrelik TSI üniteye sahiptir. Aracın içerisindeki toplam kapasitesi ile 17.33 kilograma ulaşan üç adet CNG tankı ve 9 litrelik benzin deposu bulunmaktadır. Doğal gaz ile 3.4 – 3.6 / 100 km olarak açıklanan Octavia G-Tec, benzin ile 4.6 / 100 km yakıt tüketimi sunmaktadır.

Benzin ile 190 kilometre devşirebilecek Octavia G-Tec, doğal gaz ile 500 kilometre devirmektedir. Toplamda ise yaklaşık 700 kilometre civarı yol gidebilmektedir. CNG – benzin geçişini ise araç kendisi ayarlayarak sürücüyü yormamaktadır.

CNG modu ile dijital gösterge panelinde modele özel bir düzene sahip olan 2020 Octavia G-Tec, hatchback gövde ile 455 litrelik, station wagon ile 495 litrelik bagaj hacmi sunmaktadır.

Satışı için önümüzdeki sonbahar beklenmektedir ancak fiyatı ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

CNG Nedir?

Sıkıştırılmış doğalgaz (CNG – Compressed Natural Gas), en ekonomik, en güvenli, en konforlu, en temiz yakıt olan doğalgazın, boru hattı henüz döşenmemiş bölgelerde kullanımına imkan sağlamak amacı ile özel stok ünitelerine sıkıştırılarak doldurulmuş haldir.

Yaklaşık 2000 – 3000 psi basınca kadar sıkıştırılan ve “yoğunlaştırılmış” doğal gaza verilen addır. Doğa gazın kullanıldığı her yerde ve şekilde kullanılabilinir. CNG benzin ile kıyaslanınca daha düşük emisyon değerlerine sahip olduğu için taşıt araçlarında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

TSE ve Avrupa normlarında, özel olarak stok ünitelerine sıkıştırılmış olarak doldurulan gaz, özle kamyon, çekici veya turlar aracılığıyla kullanıcılara ulaştırılır. Bu sistem “CNG sistemi”dir. CNG sistemi, ev kullanımından dev sanayi kuruluşlarına kadar tüm enerji kullanım alanlarında rahatlık ile kullanılmaktadır. Bu sayede doğal gaz altyapısı olamayan alanlardaki kişi ve kuruluşlar doğal gazın avantajlarından yararlanabilmektedirler.

İlginizi çekebilecek diğer haberlerimiz: Korona Düşmanı Ford, Elektirkili MOKKA

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı