Güncel Teknoloji
Trend

Kanal D, Harry Potter ve Melez Prens Filmindeki Büyü Kelimesini Sansürledi

Kanal D, Harry Potter ve Melez Prens Filmindeki Büyü Kelimesini Sansürledi

Kanal D, geçtiğimiz günlerde kanalında yayınladığı Harry Potter ve Melez Prens filmindeki “büyü” kelimesini sansürledi. Sosyal Medyada tepkiyle karşılandı.

Gün geçmiyor ki ülkemizde yaşanan bir sansür vakasıyla daha karşılaşmayalım! Kanal D, geçtiğimiz günlerde kanalında yayınladığı Harry Potter ve Melez Prens filmindeki ‘büyü’, ‘büyücü’ ve benzeri kelimeleri sansürledi. Türkiye televizyonlarında sürekli RTÜK tarafından “edepsiz” kelimelerin sansürlenmesi, alkol ve tütün ürünlerinin buzlanması, kanlı sahnelerin buzlanması ve en nihayetinde sahnelerin kesilmesi ile karşılaşıyoruz.

Her geçen gün daha absürt bir hâle dönen sansür uygulamalarından nasibini alan son film David Yates’in yönettiği Harry Potter ve Melez Prens – Harry Potter and the Half-Blood Prince oldu.

Kanal D, geçtiğimiz günlerde kendi kanalında yayınladığı Melez Prens’teki “büyü”, “büyücü” ve benzer kelimeleri sansürledi. Söz konusu bu kelimelerin geçtiği sahnelerde kelimelerin sesinin tamamen kısıldığı ortaya çıktı.

Kanal D tarafından Harry Potter filmine yapılan bu sansür uygulaması, sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Birçok kişi, bu duruma olan tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirdi ve yapılan bu sansüre karşı sitem dolu tweet‘ler attı.

Büyücülük Okulu’nda okuyan bir karakterin yer aldığı bir filmde büyü kelimesinin kullanılması kadar doğal bir şey olamaz. Kanal D’nin yaptığı bu sansür, filmdeki hikâye akışını tamamen yerle bir ettiği gibi ilk defa izleyen bir izleyicinin filmi anlamasını da zorlaştırıyor, televizyondan filmi izlemeyi sıkıcı bir hâle getiriyor.

Bu durum, televizyon dünyasındaki sansürün ne kadar kaygı verici bir seviyeye ulaştığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Şu sıralar Potter filmlerini ard arda veren Kanal D’nin Harry özelinde ne gibi sansür uygulamaları yapacağını hep birlikte göreceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı