Sosyal Medya

TikTok, hala yasaklanmadı!

ABD Hükümeti, TikTok’un ABD’deki bir işletmeye satılması çağrısında bulunan bir Yürütme Emri çıkarmasından ya da uygulamanın yasaklanma tartışmalarının var olduğu zamanın üstünden çok sular aktı. O zamandan beri çok şey oldu, ancak ilk ayrıntılara bakmaya devam eedersek, TikTok şimdiye kadar ABD’de satılmış veya yasaklanmış olmalıydı.

Tiktok yasaklanmadı ve yasaklanmayacak gibi duruyor

Bir dizi mahkeme itirazı ve kararının ardından, TikTok satışının zaman çizelgesi birçok kez uzatıldı ve değiştirildi. Ancak, hala geçerli olan son tarih, TikTok’un Aralık ayına kadar bir ABD şirketine satılması gerektiğini belirtmişti. Aksi halde yasaklanacaktı. Ama bu geçen cumaydı ve TikTok hala burada. Peki neden?

TikTok, ABD'de Kullanılmaya Devam Ediyor


The New York Times’a göre, platformun satışının son tarihi (tekrar) uzatılmadı. Ancak aynı zamanda, ABD Hükümeti’nin “sona eren kesintiye yanıt olarak herhangi bir ani işlem yapma planı yok”. Yetkililerin, TikTok’un ana şirketi ByteDance ile Oracle / Walmart liderliğindeki bir konsorsiyumda seçilen talipleri arasında devam eden devralma görüşmelerine, uygulamanın yakın gelecekte satılması amacıyla devam etmesine izin vereceği bildirildi. Ancak bu olmazsa, bundan sonra ne olacağı konusunda kimse net görünmüyor.

Hala yasaklanmadı!

Çeşitli mahkeme zorlukları, ve iddiaları destekleyecek kanıt eksikliği nedeniyle orijinal Beyaz Saray İcra Kararının temelini yetersiz buldu. TikTok’un Çin Hükümeti ile olası kullanıcı verilerini paylaşmasıyla ilgili çok sayıda endişe dile getirildi, ancak şu ana kadar bunun gerçekleştiğine dair hiçbir kanıt yok, bu nedenle TikTok yasağı yasalaştırılmadı. Bunun yerine, durumu dostane bir şekilde çözmek için son tarihler uzatıldı. Ancak, yasağın geçim kaynaklarına zarar vereceğini başarılı bir şekilde savunan bir grup TikToketkileyicisinden biri de dahil olmak üzere, giderek daha fazla zorluk duyuldukça ve onaylandıkça, orijinal YG’nin ayakta kalmayacağı giderek daha net hale geldi. Uygulamaya farklı bir yatırım uygulatmak gerekiyordu. Fakat seçimlerden sonra Tiktok, Trump’ın en son endişesi haline geldi.

Dolayısıyla, şu anda olduğu gibi TikToksatılmasa bile yasaklanmayacak, ancak Oracle / Walmart grubuna satışı için görüşmeler devam ediyor. En azından teorik olarak. Görünüşe göre müzakereler, yeni başkan yemin edilene kadar beklemeye alınmış gibi görünüyor ve Biden, TikTok’u Trump’ınyaptığı gibi önemli bir tehdit olarak görmüyorsa, dava basitçe ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Daha fazla haber için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

https://guncelteknoloji.com/guncel-teknoloji/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı