AndroidGüncel TeknolojiiOSMobilTeknoloji Haberleri

TikTok , Microsoft’un teklifini on bir saat sonra reddetti

Microsoft, son derece popüler video paylaşım uygulaması Tiktok’un ABD’deki operasyonlarını satın alma teklifinin reddedildiğini ve Oracle’ın son dakika teklif vermesinin önünü açtığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in sahip olduğu uygulamanın satılması veya kapatılması için 15 Eylül’de son tarih verdi.
Trump yönetimi, TikTok ve diğer Çin uygulamalarının ulusal güvenlik tehdidi olduğunu iddia ediyor.

Wall Street Journal ve Reuters, işletmelere veritabanı teknolojisi ve bulut sistemleri satan Oracle’ın, konuya aşina olan kişileri gerekçe göstererek ihale savaşını kazandığını bildirdi.

Daha önceki raporlar, Oracle’ın Tiktok’un ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki işletmelerini General Atlantic ve Sequoia Capital dahil olmak üzere yatırım firmalarıyla satın almayı ciddi şekilde düşündüğünü söylemişti.

TikTok sözcüsü, firmanın “Microsoft’un gelişimi ve Oracle spekülasyonu hakkında yorum yapmadığını” söyledi.

Microsoft ne dedi?

Pazar günü Microsoft, “ByteDance bugün bize TikTok’un ABD operasyonlarını Microsoft’a satmayacağını bildirdi. Ulusal güvenlik çıkarlarını korurken, teklifimizin TikTok kullanıcıları için iyi olacağından eminiz. Hizmetin bu önemli alanlarda nasıl geliştiğini görmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Bu neden oluyor?

Bay Trump, TikTok’un sahibi ByteDance’e ABD’deki işini 90 gün içinde satmasını veya kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasını emretti. TikTok’un ABD’deki işinin zorla satılması, Amerika’daki Çinli teknoloji şirketlerine yönelik daha geniş bir baskının bir parçası.

Bay Trump, TikTok , WeChat ve ekipman üreticisi Huawei gibi uygulamaların ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu çünkü kullanıcılar hakkında toplanan verilerin Çin hükümeti ile paylaşılabileceğini söyledi. Çinli firmalar bu iddiayı reddediyor.

TikTok kullanıcıları için zorunlu satış ne anlama geliyor?

ABD’de yaklaşık 100 milyon aktif kullanıcısı olan popüler video paylaşım uygulamasına ne olacağı belirsiz.
Kısa biçimli dudak senkronizasyonu videolarını paylaşan, ağırlıklı olarak genç bir kitleye sahip olan TikTok için ne Microsoft ne de Oracle en bariz talipler olarak görülmüyor.

Herhangi bir anlaşmanın ABD ve Çin hükümetleri, ByteDance ve yatırımcılar dahil olmak üzere bir dizi ilgili tarafın onayına ihtiyacı olacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı