Bilgisayar

Macbook pil ömrü nasıl uzatabiliriz?

Bu yazımızda size Macbook pil ömrü uzun süre yüksek performanslı olarak kullanmak için yapmanız gerekenlerden genel olarak bahsetmek istiyoruz. Bu bilgiler sadece tavsiye amaçlı olup sorumluluk kullanıcıya aittir.

Macbook pil ömrü devri

Macbook’ların sahip oldukları bataryanın belirli bir sağlıklı kullanım süresi vardır.  Her pil devri/döngüsü cihazın bataryası boşaldığında gerçekleşir. Bunun baştan sona tam bir şarj olması gerekmiyor. Mesela yüzde 70 dolu olan bir pili şarj edip yüzde 100 yapabilir daha sonra şarjı bitirebilirsiniz bu iki döngü değil tek bir döngü olarak görülür. Her model için farklı olabilen belirli bir pil döngüsü tamamlandıktan sonra cihazın şarj kapasitesi zamanla azalacaktır. Farklı modeller için farklı döngü sayılar belirlendiyse de 2014’den sonra üretilen Macbook’larda bu döngü sayısı genelde 1000 olarak belirlenmiştir. Belirlenen devir sayısı geçtiğinde cihazı İlk alındığı günkü gibi kullanmak için yeni batarya almak gerekecektir.

Macbook’um kaçıncı pil devrinde?

Bunu görmek için Finder’da elma simgesine basıp bu mac hakkında menüsünden sistem bilgileri kısmına gelmeniz gerekiyor burada güç sekmesinde devir sayısını görebilirsiniz.

En iyi batarya performansı için Mac’imi nasıl kullanmalıyım?

Genel olarak ihtiyacınız olmadıkça Mac’inizi şarjda kullanmanız tavsiye edilir. Fakat sadece şarja takılı olarak kullandığınızda pilde uzun vadede genel anlamda performans düşüşü olacaktır. Bunu önlemek için şarjdan çekip pili de belirli aralıklarla kullanmanızı tavsiye ederiz.

Macbook pilini nasıl kalibre ederim?

Macbook pil ömrü olabilecek en iyi performansta kullanabilmeniz için Macbookun pilini ayda bir kez sonuna kadar kullandıktan sonra ful şarj etmek gerekiyor. Pil dolmuşken 2-3 saat kadar daha ful şarjda tutup kullanmaya başlayabilirsiniz.

Pilin daha uzun süre dayanması için ne yapabilirim?

Ekran parlaklığını kısmak, bluetoothu kapatmak, gereksiz programları kapatmak, Mac’inizi kullanmadığınız zaman ekran koruyucu yerine uyku moduna almak, klavye aydınlanmasını istiyorsanız kapatmak son olarak WİFİ’yi gerek duymuyorsanız kapatmak yardımcı olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı