Bilgisayar

En güncel teknoloji haberleri, bilgisayar donanımı, yazılım hakkında tüm merak edilenler burada. Güncel Teknoloji haberleri için bizi takip edin.

Bilgisayar

Kendisine işlediğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza denir. Günümüz bilgisayarları, program adı verilen genelleştirilmiş işlem kümelerini izleme yeteneğine sahiptir. Bu programlar, bilgisayarların çok çeşitli görevleri yerine getirmesini sağlar. “Tam” işletim için gerekli olan ve kullanılan donanım, işletim sistemi (ana yazılım) ve çevresel ekipmanı içeren eksiksiz bir sistemi olarak adlandırılabilir. Bu terim, birbirine bağlı ve birlikte çalışan bir grup, özellikle bir ağı veya bilgisayar kümesi için de kullanılabilir. İlk elektrikli bilgisayar ENIAC‘tır.

Bilgisayarlar, tarih boyunca, çok farklı biçimlerde karşımıza çıkmışlardır. 20. yüzyılın ortalarındaki ilk büyük bir oda büyüklüğünde olup, günümüz  yüzlerce kat daha fazla güç tüketiyorlardı. 21. yüzyılın başına varıldığında ise bir kol saatine sığacak ve küçük bir pil ile çalışacak duruma geldiler. Bu kadar küçük imal edilebilmelerinin temel nedeni 1969 yılında yarı iletkenler ile çok küçük alanlara sığdırılabilen devreler yapılabilmesidir. Şu anda kullandığımız r Intel’in ilk işlemci unvanına sahip olan 4004‘ten sonra bilgisayar teknolojisi hız kazanmıştır. Toplumumuz kişisel  ve onun taşınabilir eşdeğeri, dizüstü bilgisayarınıbilgi çağının simgeleri olarak tanıdılar ve  kavramıyla özdeşleştirdiler. Günümüzde çok yaygın kullanılmaktadırlar.  temel çalışma prensibi ikili sayı sistemi yani sadece 0 ve 1 den oluşan kodlamalardır.

Başa dön tuşu
Kapalı