COVİD-19

Pfizer ve BioNTech Aşıları İlk Onaylarını Aldı: Yakında Türkiye’de de Kullanılacak

QAlman ve Amerikan ortaklığı ile geliştirilen Pfizer ve BioNTech aşıları, ilk onaylarını almaya başladı. İşte bu aşılar ile alakalı ortaya atılan son detaylar.

ABD merkezli Pfizer ve Almanya merkezli BioNTech kısa bir süre önce aşı geliştirmeye karar verdi. Elbette bu ilk etapta kolay olmadı. Virüs için hazır olmayan Dünya, ne yazık ki aşı konusunda da yeterli hassasiyet ve hızı gösteremedi. Bu durum aşıların üretimini büyük oranda baltaladı. Ancak güzel haberler Almanya ve ABD’den hemen gelmeye başladı. 

Birleşik Krallık, daha şimdiden müjde veren bir diğer ülke oldu. 90 yaşındaki bir kadına İngiltere’de aşı yapıldı ve büyük oranda başarılı olundu. Böylece İngiltere aşıya onay veren ilk ülke oldu. Bunu sağlayan bir diğer ülke ise ABD oldu. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)resmi olarak her iki aşıyı da onayladı.

Pfizer ve BioNTech aşıları büyük oranda kabul gördü

ABD ve İngiltere tarafından yapılan açıklamalarda, bu aşıların %95 oranında etkili olduğu ifade edildi. Ancak uygulandıktan sonra yaklaşık 10 gün kadar beklenmesi gerekiyor. Bu süreden sonra güçlü bir koruma sağlanıyor.

Pfizer ve BioNTech aşıları

Yetkililer, aşının 21 gün arayla 30 mikrogramlık iki doz şeklinde kullanılmasını öneriyor. Aksi halde hiç beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Elbette henüz bunu deneyen kimse olmadı. Ancak yetkililerin önerilerine dikkat etmek gerekiyor. Pfizer ve BioNTech aşıları henüz tüm ülkeler tarafından onaylanmasa bile yine de önemli bir başarı elde etmiş oldu.

Herhangi bir ilaç üretildiğinde genellikle ABD tarafından onaylanması yeterli oluyor. Bunun nedeni ise ABD’li ilaç üreticileri çok sıkı denetimden geçiriliyor. Burada elbette amaç dünya genelinde halk sağlığını korumak. Ancak özellikle şu dönemde aşı ile alakalı onay sürecinin hızlandırıldığı ifade ediliyor. 

Bu aşılar için ilk olarak İngiltere yeşil ışık yaktı ve 50 aşılama merkezine dağıtım işlemini gerçekleştirdi. 80 yaş üstündekilere, bakımevi çalışanlarına ve sağlık çalışanlarına ilk olarak bu aşılar yapılacak. Peki “Pfizer ve BioNTech aşıları” ile alakalı siz ne düşünüyorsunuz?

Daha fazla haber için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

https://guncelteknoloji.com/guncel-teknoloji/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı