Sosyal Medya

Sosyal medya devlerine ikinci ceza kesildi!

Sosyal medya yasası olarak bilinen 7253 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan platformlara temsilci atama zorunluluğu getirilmişti. Sosyal medya devlerine ikinci ceza kesildi!

2 Kasım’da Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, Linkedin, TikTok, Dailymotion, Periscope gibi şirketlere verilen 10’ar milyon TL ‘lik ilk ceza sonrası verilen süre de doldu ve ikinci ceza kesildi!

Sosyal medya devlerine ikinci ceza kesildi!

TBMM’den geçen sosyal medya düzenlemesi sonrasında Facebook, Twitter, TikTok, Instagram gibi günlük erişimi 1 milyondan fazla olan şirketlerin Türkiye’de temsilci bulundurması zorunlu hale gelmişti.

Şirketlere verilen ilk süre kapsamında sadece Rus merkezli VKontakte (VK) sosyal medya platformu temsilci yetkilendirirdi. Diğer sosyal medya devlerinden adım gelmedi. Bunun sonucunda da Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, Linkedin, TikTok, Dailymotion, Periscope gibi şirketlere ayrı ayrı 10 milyon TL para cezası verildi.

sosyal medya devlerine ikinci ceza

İlk cezadan sonra 1 aylık ek yasal süre tanınan şirketler yine temsilcilik açmak için bir adım atmadı. Bu yüzden ikinci cezayla karşı karşıya kaldı. Sosyal medya devlerine bu kez, yasada yer alan madde uyarınca her birine 30 milyon TL para cezası kesildi.

Ceza ödenip temsilci açmazlarsa ne olur?

Şirketler 30 milyon TL’lik cezayı ödeyip Türkiye’de temsilcilik açmazsa ne olur? Yasa gereği sosyal ağ sağlayıcısının Türkiye’de bulunan vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerden reklam alması üç aylığına yasaklanacak. Bu üç aylık süre içerisinde şirketler yine temsilci açmazsa; BTK , mahkemeye başvurarak ilk aşamada yüzde 50 bant daraltma cezasıverilecek. Hakim kararlarının, otuz günlük süre içinde talebin karşılanmaması durumunda yüzde 90 bant daraltma cezası gelebilecek.

https://www.btk.gov.tr

Daha fazla haber için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

https://guncelteknoloji.com/guncel-teknoloji/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı