Dünya
Trend

Google ‘4 Yıllık Üniversiteye Denk’ Eğitim Programlarına başlıyor

Google’dan ‘4 Yıllık Üniversiteye Denk’ Eğitim Programları

Google’dan ‘4 Yıllık Üniversiteye Denk’ Eğitim Programları. Üniversiteler, eğitim hayatlarımızın değerli bir parçasıdır. Lakin eğitimin genelinde teknolojik gelişmelerin tesiri internetin son derece kolay kullanılabilir olması, popülerleşen online eğitim platformudur.

Üniversiteler, eğitim hayatlarımızın değerli bir modülü. Lakin eğitimin genelinde teknolojik gelişmelerin tesiri internetin son derece kolay kullanılabilir olması, popülerleşen online eğitim platformları, 2020’nin başından bu yana devam eden korona virüs salgını nedeni ile tepe yaptı. Artık bu alana çok yakından tanıdığımız bir isim giriş yapıyor. Google da bu platforma giriş yaptı.

Kısa bir müddet evvel Career Certificates (Kariyer Sertifikaları) programını duyuran Google, para kazanmak için düzenlenen “100 TL’ye 6 sertifika” sloganlı umut tacirliği yapmayacak. Eğitim içerikleri büsbütün Google tarafından, 3 farklı mesleksel alanda düzenlenecek.

Google Career Certificates’in öne çıkan artıları:

 • Eğitimleri büsbütün Google hazırlıyor,
 • Her program 6 ay sürüyor,
 • Eğitim alınacak hususta rastgele bir tecrübeye sahip olmak kural değil,
 • Mezuniyetin akabinde çeşitli hibe ve burs programlarına başvurmak hakkı var,
 • Kurslar Stanford profesörlerinin kurduğu online Eğitim platformu Coursera’da verilecek.
 • Bütün kursların aylık özellikleri sabit halde 49 dolar.

Fiyatlı bir online eğitim almak birinci etapta kulağa cazip gelmeyebilir. Fakat akademik muvaffakiyetin göstergesi olan üniversite diplomaları, çok fazla masraf ve uzun yıllar gerektiriyor. 

Elbette Türkiye’de Boğaziçi, Galatasaray; yurt dışında Oxford, Harvard, ya da Sourbonne diplomasının yerini tutacak bir Google programından kelam etmiyoruz. Fakat insanların çoğunluğu, farklı nedenlerden ötürü üst düzey kurumlarda eğitim alamıyorlar.

Google Global Ilgiler Kıdemli Lider Vekili Kent Walker, bu programların üniversite diploması olmadan yüksek maaşlı işlerde çalışmayı mümkün kılacağını söylüyor. Hatta Google’ın gözünde bu sertifikaların 4 yıllık diplomalar ile muadil olduğunun altını çiziyor. Walker’ın bu söylemi, bölümdeki başka patronlara da yol gösterecek nitelikte. 

Tüm eğitimlerin İngilizce olarak verilmesi, ülkemizde birden fazla insan için bir artı olmayabilir. Lakin bunu lisan eğitiminin bir parçası olarak görmenizi tavsiye ederiz. Şayet neler söylendiğini anlayacak seviyede İngilizceniz varsa, eğitimleri biraz ağır da olsa tamamlayabilirsiniz.

Google’ın online eğitimleri, büsbütün daldaki en tanınan ve en çok gereksinim duyulan mesleklere yönelik olacak. Bilgi bilimi, proje idaresi ve tecrübe dizaynları en kıymetli başlıklar ortasında. Üstelik Google, kurs duyurusunda bu mesleklerin ortalama yıllık karlarını da açıkladı. 

Google Career Certificates kapsamında verilecek sertifikalar

 • Data analisti:
  • Data sürece, görselleştirme, tahlil
  • Yıllık ortalama kar (ABD): 66 bin dolar
 • Proje yöneticisi:
  • Azamî kalite idaresi ve kıymet katma kıymet üretimi
  • Yıllık ortalama yarar (ABD): 93 bin dolar
 • UX dizayncısı: 
  • Kullanıcı tecrübesi dizaynlarının temelleri
  • Yıllık ortalama yarar (ABD): 75 bin dolar
 • Bilişim Teknolojileri (IT) takviye uzmanı (BAŞLADI):
  • Bilişim sistem problemlerinin tahlili, güvenlik, sistem idaresi
  • Yıllık ortalama kar (ABD): 54 bin dolar

Üniversite diploması olmadan yüksek maaşlı işlerde çalışmak mümkün

Üstteki eğitimlerden şimdilik yalnızca BT Dayanak Uzmanı kursu faal ve Coursera üzerinden kurs sayfasına girdiğinizde 7 gün ücretsiz, akabinde aylık 49 dolara satın alabiliyorsunuz. Google’ın açıklamalarına nazaran bu kursu tamamlayanların %80’i, 6 ay içerisinde yeni bir iş buldular, mevcut işlerinde arttırım aldılar ya da yeni bir iş kurdular.

Google Career Certificate ve gibisi pek çok platformun olduğu online ortamında, eğitime ulaşmak ve istediğiniz alanda kendinizi geliştirmek hiç güç değil. Gereğince uzman olduğunuz bir alanda dünyanın en iyi şirketleri ile konuttan çalışmanız bile mümkün.

(Elbette Türkiye’de Boğaziçi, Galatasaray; yurt dışında Oxford, Harvard, ya da Sourbonne diplomasının yerini tutacak bir Google programından söz etmiyoruz. Ancak insanların büyük çoğunluğu, farklı nedenlerden dolayı zaten üst düzey kurumlarda eğitim alamıyorlar.)

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı