Yazılım

Apple, App Store Türkiye’ye “dijital hizmet vergisi” getirdi

Apple App Store Türkiye'ye “dijital hizmet vergisi” getirdi

Teknoloji devi Apple , App Store fiyatlarına dijital hizmet vergisi koydu. Şirketin diğer ülkelerde de fiyat güncellemesi yapıldı.

Teknoloji devi Apple , App Store fiyatlarına dijital hizmet vergisi koydu. Şirketin diğer ülkelerde de fiyat güncellemesi yapıldı. Diğer ülkelerde olduğu bildirilen “Dijital Hizmet Vergisi” geçtiğimiz aylarda TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yürürlüğe girdi. Bu vergi kapsamında, başta ABD şirketleri olmak üzere tüm büyük uluslararası teknoloji şirketlerinin para ile indirilen oyun, müzik ve video gibi hizmetlerden elde ettikleri gelirler için Dijital Hizmet Vergisinin %7,5’ini ödeyecekleri belirtildi.

Dijital Hizmet Vergisi’nin Türkiye’de en az 20 milyon TL veya küresel ölçekte 750 milyon euro ve üzerinde hasılat elde eden şirketlere uygulanacağı hakkında bilgiler elde edildi. Bu vergi Apple tarafından kısa zaman önce App Store tarafından özellikle Türkiye için yaptırılmıştır. Apple’ın yeni vergi için sağladığı bilgiler doğrudan şu şekildedir: “Türkiye: Yüzde 7,5 yeni dijital hizmetler vergisi (mevcut yüzde 18’lik katma değer vergisine ek olarak)” Farklı oranlarda ‘Dijital Hizmet Vergisi’ bazı Avrupa ülkelerinde de yer almaktadır.

Türkiye’de dijital hizmet vergisi ücretleri artacak

Burada hem uygulama ücretlerinde hem de uygulama içi satın alma ücretlerinde bir artış bekleniyor ve geliştiricilerin bu konuda Apple’dan bilgilendirildiği söyleniyor. Önümüzdeki günlerde fiyat değişikliklerinin uygulanacağı söylenirken, geliştiricilerin dilerse bazı mevcut abonelerin fiyatlarını arttırabilecekleri de belirtiliyor.

App Store Ne İşe Yarar?

App Store, Apple’ın kendisine ait bir uygulama mağazasıdır. Bir milyondan fazla uygulamayı bünyesinde barındıran App Store aynı zamanda dünyanın en büyük uygulama mağazasıdır. App Store’u yalnızca Apple cihazlarına sahip insanlar tam manasıyla verimli bir şekilde kullanabiliyor ve yararlanabiliyor.

App Store’u selefleri Google Play Store ve Windows Store gibi mağazalardan ayıran en büyük özelliği katı bir uygulama yayınlama kuralları olması. Bunun sonucu olarak kalitesiz ve işlevsiz uygulamalar hiçbir şekilde App Store’da barınamamakta. Bunu Apple’ın katı inceleme sistemine borçlu tabikide.

Katı bir inceleme sisteminin dışında güvenlik de önemli tabi. App Store’da herhangi bir antivirüs yazılımına rastlamamıştır. Bunun nedeni aslında yine katı bir yayın öncesi inceleme sistemine borçlu.

Kullanıcı kitlesinin daha çok aktif, sosyal ve harcama yapmaktan çekinmeyen kişilerden oluştuğu için geliştiriciye en fazla kazandıran uygulama mağazası App Store’dur. Bu yüzden şirketler mobil uygulama konusunda önceliklerini Apple’a göre belirlemekte.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı