Yazılım

Excel: Microsoft’un aracını kullanmak neden Covid-19 sonuçlarının kaybolmasına neden oldu

Excel: Microsoft'un aracını kullanmak neden Covid-19 sonuçlarının kaybolmasına neden oldu

Microsoft’un Excel yazılımının kötü düşünülmüş kullanımı, İngiltere’de yaklaşık 16.000 korona virüs vakasının bildirilmemesinin sebebiydi.

Microsoft’un Excel yazılımının kötü düşünülmüş kullanımı, İngiltere’de yaklaşık 16.000 korona virüs vakasının bildirilmemesinin sebebiydi. Görünen o ki, üçüncü taraf bir müteahhit yerine Public Health England (PHE) suçluydu.

Soruna, ajansın virüsün kimde olduğunu keşfetmek için halkın sürüntü testlerini analiz etmek için ödeme yapan ticari firmalar tarafından üretilen günlükleri bir araya getirme biçimi neden oldu.

Sonuçlarını, CSV dosyaları olarak bilinen metin tabanlı listeler biçiminde sorunsuz bir şekilde dosyaladılar.

PHE, bu verileri Excel şablonlarında bir araya getirmek için otomatik bir süreç oluşturmuştu, böylece veriler daha sonra merkezi bir sisteme yüklenebildi ve NHS Test ve İzleme ekibinin yanı sıra diğer devlet bilgisayar kontrol panellerinin kullanımına sunulabildi.

PHE’nin kendi geliştiricileri

Sorun, PHE’nin kendi geliştiricilerinin bunu yapmak için XLS olarak bilinen eski bir dosya biçimini seçmesidir.

Sonuç olarak, her şablon, Excel’in gerçekten yapabildiği bir milyondan fazla satır yerine yalnızca yaklaşık 65.000 satırlık veriyi işleyebilir.

Ve her test sonucu birkaç veri satırı oluşturduğundan, pratikte bu, her şablonun yaklaşık 1.400 vaka ile sınırlı olduğu anlamına geliyordu.

Bu toplama ulaşıldığında, daha fazla vaka basitçe bırakıldı.

Biraz bağlam açısından, Excel’in XLS dosya biçimi 1987’ye kadar uzanıyor. 2007’de XLSX’in yerini aldı. Bu kullanılsaydı, vakaların 16 katını ele alırdı.

En azından, bu, test seviyeleri bugün olduğundan önemli ölçüde daha yüksek olana kadar hatanın olmasını engellerdi.

Ancak bir uzman, bir lise öğrencisinin bile daha iyi alternatiflerin var olduğunu bileceğini öne sürdü.

Cambridge Üniversitesi’nden Prof Jon Crowcroft

Cambridge Üniversitesi’nden Prof Jon Crowcroft, “Excel her zaman küçük şirketlerinin neye benzediğini görmek için bir sürü veriyle uğraşan insanlar içindir” dedi.

“Ve sonra daha ciddi bir şey yapmanız gerektiğinde, işe yarayan ısmarlama bir şey inşa edersiniz – yapabileceğiniz düzinelerce başka şey vardır.

“Ama sen XLS kullanmazsın. Kimse bununla başlamaz.”

Avam Kamarası’nda konuşan Sağlık Bakanı Matt Hancock, sorunun PHE’nin “eski bir sistem” kullanmasının bir sonucu olarak ortaya çıktığını ve bunun yerine iki ay önce bir karar alındığını öne sürdü.

Muhtemelen, bu özel sorun tespit edilmemişti. Aksi takdirde PHE, hatanın yükseltme tamamlanmadan önce yürürlüğe gireceğini fark ederdi.

Bay Hancock’a, diğer ilgili veri işlem şemalarını kamuya açık hale getirmesi için meydan okudu, böylece hükümetin dijital aygıtındaki diğer gizli eksiklikler bulunabilirdi.

Ancak bakan, neyin mümkün olduğunu göreceğini söylerken, ekledi: “Maksimum dosya boyutu hatasının zorluğu, bu tür akış şemalarında mutlaka görünmemesidir.”

PHE, kusur nedeniyle test sonuçlarının geçen haftaya kadar kaçırılmadığından emin.

Ve savunmasında, ajans, vakaların çoğunu ağından kayıp kayıtların bir veya iki günü içinde yakaladığını not edecektir.

Ancak İşçi Partisi’nin gölge sağlık sekreteri Jonathan Ashworth, temas izleme süreci geciktiği için hayatların hala risk altında olduğunu söyledi.

Avam Kamarası’na verdiği demeçte, “Binlerce insan Covid’e maruz kaldıklarından mutlulukla habersizdi ve bu ölümcül virüsü potansiyel olarak hastaneye kabullerin arttığı bir zamanda yayıyorlar.”

“Bu sadece bir karmakarışık değil. Çok daha kötü.”

Sorunu çözmek için, PHE artık daha fazla sayıda Excel şablonu oluşturmak için test sonucu verilerini daha küçük gruplara ayırıyor. Bu, kimsenin kapağına çarpmamasını sağlamalıdır.

Ancak içeriden öğrenenler, mevcut hantal sistemin mümkün olan en kısa sürede Excel’i dışlayan daha gelişmiş bir sistemle değiştirilmesi gerektiğini kabul ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı