Yazılım

Akıllı telefonlarda gömülü uygulama dönemi bitiyor

Akıllı telefonlarda gömülü uygulama dönemi bitiyor

Avrupa Birliği, akıllı telefon üreticilerinin belirli standartlara uyması konusunda uzun süredir çalışmalar yapıyor.

Avrupa Komisyonu, ön yüklü uygulama seçimini kullanıcılara bırakacak.

Gelecek günlerde onaylanması beklenen Dijital Hizmetler Yasası, akıllı telefonlardaki (telefon) gömülü (ön yüklü) uygulama kullanımını tüketicilere bırakıyor.

Bilindiği üzere yeni satın alınan akıllı telefonlar, üreticiler tarafından önceden yüklenmiş pek çok uygulama ile geliyor. Bu uygulamaların bazıları aktif şekilde kullanılırken, bazı uygulamalar ise hiç kullanılmadığı için atıl şekilde kalıyor. Üstelik arayüze gömülü şekilde gelen uygulamaların çoğu, özelleştirilmiş bir ROM yazılımı yüklenmeden silinemediği için telefonlarda gereksiz şekilde yer kaplıyor.

Bu durumdan pek de hoşnut olmayan Avrupa Komisyonu ise Dijital Hizmetler Yasası aracılığıyla tam denetim sağlamayı amaçlıyor. Yıl sonuna kadar parlamentoda onaylanması beklenen yasa ile üreticilere yazılım tarafında çeşitli kısıtlamalar getiriliyor. Ön yüklü uygulamaların telefonda gömülü şekilde kalmasının önüne geçilirken, eğer kullanıcı isterse bu uygulamaları telefondan tamamen kaldırabilecek. Ayrıca ön yüklü uygulama örneklerinin işletim sisteminin çekirdek yazılımından bağımsız şekilde çalışması zorunlu tutulacak.

Dijital Hizmetler Yasası, gömülü uygulamalar haricinde veri güvenliği konusunda da çeşitli yaptırımlar içeriyor. Yasaya eklenen bir maddeye göre, mobil uygulamalardan toplanan ve işlenmesine izin verilen veriler rakip şirketlerin erişimine açık hale getirilecek. Aksi takdirde elde edilen kullanıcı verilerinin ticari faaliyetler için kullanımına izin verilmeyecek. Bu düzenlemenin; veri paylaşımı konusunda soru işaretleri barındıran Google, Apple ve Amazon gibi şirketleri kontrol altına almak için yapıldığına inanılıyor.

Bu ve bunun gibi ilgi çekici ve güncel teknoloji haberleri için sayfamızı takipte kalın. Aynı zamanda sosyal medyada twitter, instagram ve facebook üzerinden sayfamızı takip ederek, bildirimlerinizi açarak haberlerimize daha hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/guncelteknolojicom

https://twitter.com/gncltknljcom

https://www.instagram.com/guncelteknolojicom/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı