OtomobilTeknoloji Haberleri

Artık Ford’da Bir Korona Düşmanı

Ford, Covid-19 pandemisi ile temizlik ve hijyene daha fazla özen göstermeye başladı. Müşterilerine MicronAirⓇ, virüs, toz ve polen gibi insan saçının binde birinden küçük sağlığa zararlı parçacıkların araç içerisine girmesini engelliyor. Aynı zamanda nezle ve alerji hastalarının ihtiyaç duyduğu temiz hava sirkülasyonunu sağlamaya yardımcı oluyor.

Ford, yeni MicronAir filtresiyle sürücüler ve araç içerisindeki diğer yolcular, limonda bulunan sitrik asitten faydalanan bir sistem ile insan binde birinden daha küçük virüs, bakteri, toz ve partiküllerden korunacak. Ford’un ürün yelpazesine giren bu yeni kabin hava filtresi, Domuz Gribi(H1N1) ve Korona Virüs gib virüslerin de araç içerisine girmesine engel olarak koruma sağlamaktadır.

MicronAir Protect kabin hava filtresi sahip olduğu özel aktif katman sayesinde, temas eden virüslerin etkisizleştirilmesi %99,9 oranında etkili olmaktadır. Bu virüslerin içerisinde Domuz Gribi (H1N1) ve HCov-229E de yer almaktadır. MicronAir Protect kabin hava filtresi, mevcut şartlarda dolayı henüz Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2’ye karşı denenmemiş olsa da yine %99,9 oranı ile etkili olması öngörülmektedir. Korona Virüsü, hapşırma, öksürme veya nefes yoku ile üretilen damlacıklar ile yayılmaktadır. Yüzeylerde saatlerce ve hatta günlerce bulaşıcı bir şekilde kalabilmektedir. Rüzgar, sıcaklık değişiklikleri ve nem gibi faktörler bu parçacıkların tekrar havaya karışmasına neden olabilirken, MicronAir Protect kabin hava filtresi aracımıza virüslerin tekrar girmesini engellemektedir.

MicronAir Protect hava filtresi nasıl çalışmaktadır?

Ford MicronAir Protect kabin hava filtresi, insan saçının binde biri kalınlığından daha küçük olan 0,05 mikron kalınlığındaki partikülleri filtre edebilmektedir.

Filtre, aracın havalandırma sistemine takıldığında içeri giren virüs, toz, polen gibi zararlı parçacıkların yoğunluğunu seyretmektedir. Virüs içeren su damlacıklarını olabildiğince hızlı bir şekilde yok ederek kontaminasyon(bulaşma) ve enfeksiyon olasılığını en aza indiren sistem, araç içindeki yolcu ve sürücülerin sağlığını korumaktadır.

Yeni filtre, çeşitli partiküller ve asit gazları gibi insana sağlığına zararlı maddelere karşı ek koruma sağlamak üzere tasarlanmış aktif bir karbon elemente sahip bulunmaktadır. Filtre, virüs, partikül, toz ve polenleri hapsedebilen çok katmanlı mikrofiber bir bariyeri barındırmaktadır.

Ford’un internet sitesi için: https://media.ford.com/content/fordmedia/feu/en/news/2020/06/02/Air-Filter.html

İlginizi çekebilecek diğer haberlerimiz: 2021 Opel Astra, 2021 Porsche Cayenne

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı