Güncel TeknolojiMobilTeknolojiTeknoloji HaberleriYaşam TarzıYazılım

HAVELSAN Tarafından Geliştirilen WhatsApp’a Rakip Uygulama: İLETEE

HAVELSAN, İLETEE adını verdikleri ve uzun zamandır üzerinde çalışılan olan kripto şifrelemeli ve yüksek güvenlikli iletişim hizmeti servisini geliştirmeye devam ediyor . Hazırlıkları tamamlandığı belirtilen yeni ‘Milli Mobil Güvenli İletişim Sistemi’ İLETEE uygulamasının yakın bir zamanda duyurulması planlanıyor.

WhatsApp’a rakip olmak için yıllarca birçok mesaj uygulaması geliştirildi ve geliştirilmeye devam ediyor. Fakat çoğunun güvenli ve tamamen gizli olup olmadıklarıyla ilgili sorular herkesin aklında ve bazen de gerçekten güvenilir olmadıkları anlaşılıyor. Kişisel amaçlar için kullanırken bile insanı tedirgin edebilen uygulamaları tabii ki kamu görevlileri de sıkça kullanmakta. Bu sebepten dolayı güvenlik sorunlarına sebep olabileceği devamlıdüşünülen bir konuydu. Bu konuya ve kafadaki soru işaretlerine çözüm sunmak için HAVELSAN geçen senelerde İLETEE adında bir iletişim uygulamasını geliştirmeye başladıklarını duyurmuştu.

Yüksek gizlilik ve güvenlik sağlamayı hedefleyen bu yeni yerli iletişim sistemi, kaynaklarda Milli Mobil Güvenli Haberleşme Sistemi (İLETEE) diye geçiyor. Belirtilen son bilgilere bakacak olursa da yeni uygulamanın geliştirmeleri tamamlanmış durumda. HAVELSAN tarafından gerçekleştirilen testleri de başarıyla tamamlandığı ve kısa bir süre içerisinde duyurulacağı söyleniyor.

İLETEE Neler Sunacak?

İLETEE

İLETEE üzerinde hem yazılı hem de sesli bir şekilde iletişim imkanı olacağı söyleniyor. Bu yol ile güvenlik güçleri gibi önemli kamu çalışanları aralarında haberleşirken daha güvenli bir uygulama kullanmış olacaklar. Böylece konuşulan hassas detaylar hakkında gizlilik endişesi de kalmayacak. İleride WhatsApp benzeri çok sık kullanılan iletişim uygulamalarının yerine geçmesi ümit ediliyor.

İLETEE geliştirilirken özellikle bankacılık gibi çok fazla güvenlik ihtiyacı olan bazı sektörlerde sıklıkla kullanılan ‘Beyaz Kutu Kriptosu’ denilen teknolojinin kullanıldığı söyleniyor. İlk etapta İLETEE uygulaması, kamu personellerinin kullanımına sunulacak. Sonra da bireysel erişime de sunulması bekleniyor.

İLETEE

Güvenlik endişesi, bu tarz mesajlaşma uygulamalarında hep var oldu. Özellikle WhatsApp’ı satın almış olan Facebook, gizlilik konusunda kötü bir üne sahip. Son zamanlarda kişisel verilerin gizliliği ile ilgili krizlerde sonra önemli adımlar attıkları biliniyor. Fakat yine de insanlar ne WhatsApp’a ne de Facebook’a hala tam olarak güven duymuyor. Diğer üçüncü parti uygulamalara ise zaten pek güven duyulduğu söylenemez. Bu yüzden de kullanıcılar zaman zaman Telegram gibi WhatsApp alternatifi haberleşme uygulamaları tercih edebiliyor.

HAVELSAN tarafından geliştirilen bu yeni iletişim sisteminin de gizlilik açısından gayet yerinde bir adım olduğunu söylemek mümkün. Ancak insan faktörünü de atlamamak gerek burada. Çünkü yeni sistemleri benimsemek biraz zaman alabilir ve neler olacağını zamanla hepimiz yaşayarak görmüş olacağız.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Metal Slug Efsanesinin Yeni Mobil Oyunu Çıkıyor
Kaynak: webtekno

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı