Dünya
Trend

SeaClear, Otonom Robotlarla Deniz Çöplerinin Tanımlanması ve Toplanması

SeaClear, otonom Robotlarla Deniz Çöplerinin Tanımlanması

SeaClear projesi, okyanus tabanını robotlarla temizlemek için geliştiriliyor. Okyanus tabanını çöplerden arındırmak üzere hayata geçirilen SeaClear isimli proje, otonom şekilde işleyen robotlar ve yapay zekâdan güç alarak denizleri temizleyecek.

Deniz ortamında çöp imhası ve birikimi, dünya okyanuslarına yönelik en hızlı büyüyen tehditlerden biridir. Plastik, deniz tabanında bulunan en yaygın çöp türüdür, ancak liste uzundur ve cam, metal, ahşap ve giysiyi içerir. AB tarafından finanse edilen SeaClear projesi, yeni enkaz haritalama, sınıflandırma ve toplama sistemlerini kullanarak su altı küçükleri toplamak için otonom robotlar geliştiriyor. 

Yüksek teknolojiye sahip bir su altı temizleme ekibi

Deniz ortamında çöp imhası ve birikimi, dünya okyanuslarına yönelik en hızlı büyüyen tehditlerden biridir. Plastik, deniz tabanında bulunan en yaygın çöp türüdür, ancak liste uzundur ve cam, metal, ahşap ve giysiyi içerir. AB tarafından finanse edilen SeaClear projesi, yeni enkaz haritalama, sınıflandırma ve toplama sistemlerini kullanarak su altı küçükleri toplamak için otonom robotlar geliştiriyor. Proje, özellikle deniz tabanından çöp bulmak ve toplamak için insansız su altı, yüzey ve hava araçlarından oluşan karma bir ekip oluşturacak. Proje, yüzey ve su altı çöpleri arasındaki ilişkiyi incelemek için hava araçlarını kullanmayı planlıyor. Sualtı araçlarına hem küçük hem de büyük atıklar için birleşik bir emme ve kavrama cihazı takılacaktır.

Otonom robotlardan yararlanma

Bugünün okyanusları 26-66 milyon ton atık içeriyor ve yaklaşık % 94′ ü deniz tabanında bulunuyor. Şimdiye kadar, insan dalgıçları kullanarak, su altı atıklarını toplamak için yalnızca birkaç yerel çaba ile yüzeysel atıklara odaklanıldı. Su altı çöp toplama için otonom robotlardan yararlanan hiçbir çözüm yoktu. SeaClear projesi ilkini geliştirecek. Deniz tabanından ve su sütunundan çöp bulmak ve toplamak için İnsansız Sualtı, Yüzey ve Hava Araçlarından (UUV, USV, UAV) oluşan karma bir ekip oluşturulacak. Atık girişinin yoğunlaştığı kıyı bölgelerine odaklanacağız.

 İHA ve birkaç inceleme UUV’si, yüzey ve su altı çöpleri arasında korelasyon kurmayı amaçlayarak çöpü haritalandırır. Bir veya daha fazla toplama UUV’si daha sonra çöpleri sınıflandırır ve toplar. Hem küçük hem de büyük atıklar için birleşik bir emme tutucu manipülatör kullanılacak. UUV’ler, gücü ve hesaplamayı USV’ye aktarmak için bağlanır. Amacımız, robotları uzaktan insan müdahalesi olmadan otonom olarak çalıştırmaktır. Bu amaçla enkaz haritalama, sınıflandırma ve robot kontrolünde yeni gelişmeler planlanıyor. SeaClear sistemi, tam olarak çalışır durumda olduğunda, su altı çöpünü% 80 başarı oranıyla tespit edip sınıflandırmayı ve % 90 başarı oranıyla toplamayı başaracaklar. Tüm bunlar dalgıçlara kıyasla % 70 daha düşük maliyetli. Bu özellikleri iki örnek olay incelemesinde göstereceğiz. Liman temizliğinde (son kullanıcı Hamburg Liman İdaresi) ve turistik bir bölgede (Dubrovnik – son kullanıcı DUNEA ile). Konsorsiyum, iki son kullanıcının yanı sıra, platformumuz için kanıtlanmış donanım sağlayan bir KOBİ içerir. Deneyimli bir deniz sistemi entegratörü; su altı ve hava robotları, algılama, haritalama ve kontrol konularında tamamlayıcı uzmanlığa sahip dört akademik kurum. SeaClear’ın fizibilitesi, bilim adamlarını, kamu ve endüstri paydaşlarını ve Dijital İnovasyon Merkezlerini aktif olarak içeren bir kullanım ve yaygınlaştırma stratejisiyle tamamlanır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı