BilimYapay Zeka

RMIT Yeni Elektronik Cilt Geliştirdi

RMIT Yeni Elektronik Cilt Geliştirdi

Rmit araştırmacıları, ağrıya tıpkı gerçek cilt gibi tepki veren, daha iyi alternatiflere yol açan elektronik yapay cilt geliştirdiler.

RMIT Üniversitesi’ndeki bir ekip tarafından geliştirilen prototip cihaz, insan cildinin acıyı algılama şeklini elektronik olarak kopyalayabilir.

Cihaz, vücudun neredeyse anlık geri bildirim yanıtını taklit eder. Ayrıca sinir sinyallerinin beyne gittiği aynı aydınlatma hızıyla acı verici hislere tepki verebilir.

Baş araştırmacı Profesör Bhaskaran, ağrı algılayıcı prototipin yeni nesil biyomedikal teknolojilere ve akıllı robotiklere yönelik önemli bir ilerleme olduğunu söyledi.

Bhaskaran, “Cilt, herhangi bir şey acıttığında hızlı ateş uyarı sinyalleri göndermek için tasarlanmış karmaşık özelliklere sahip. Vücudumuzun en büyük duyu organıdır.”

“Her şeyi deriden hissediyoruz, ancak ağrı tepkimiz yalnızca belirli bir noktada devreye giriyor. Örneğin çok sıcak veya çok keskin bir şeye dokunduğumuzda. “

“Şimdiye kadar hiçbir elektronik teknoloji, insanoğlunun bu acı hissini gerçekçi bir şekilde taklit edemedi.”

“Yapay cildimiz basınç, sıcaklık veya soğuk ağrılı bir eşiğe ulaştığında anında tepki verir.”

“Gerçekten akıllı protezler ve akıllı robotikler sunmak için ihtiyaç duyduğumuz karmaşık geri bildirim sistemlerinin gelecekteki gelişimi için atılmış kritik bir adım.”

Fonksiyonel algılama prototipleri

Araştırma ekibi, ağrı algılama prototipinin yanı sıra, sıcaklık ve basınçtaki değişiklikleri algılayabilen ve bunlara yanıt verebilen, gerilebilir elektroniklerle yapılmış cihazlar da geliştirdi.

RMIT’deki Fonksiyonel Malzemeler ve Mikrosistemler grubunun eş lideri Bhaskaran, üç işlevsel prototipin, cildin algılama kapasitesinin temel özelliklerini elektronik biçimde sunmak için tasarlandığını söyledi.

Daha fazla gelişme ile, gerilebilir yapay deri, geleneksel yaklaşımın uygulanabilir olmadığı veya işe yaramadığı invazif olmayan deri greftleri için de gelecekteki bir seçenek olabilir.

Bhaskaran, “Bu teknolojiyi biyomedikal uygulamalara entegre etmek için daha fazla gelişime ihtiyacımız var, ancak temeller – biyouyumluluk, cilt benzeri gerilebilirlik – zaten orada,” dedi.

Elektronik cilt nasıl yapılır 

Advanced Intelligent Systems’da yayınlanan ve geçici patent olarak dosyalanan yeni araştırmalar, ekip tarafından daha önce öncülük edilen ve patenti alınan üç teknolojiyi birleştiriyor:

  • Gerilebilir elektronikler: Çıkartma kadar ince şeffaf, kırılmaz ve giyilebilir elektronikler sağlamak için oksit malzemeleri biyouyumlu silikonla birleştirir.
  • Sıcaklığa tepki veren kaplamalar: Isıya tepki olarak dönüşen bir malzemeye dayanır. İnsan saçından 1.000 kat daha ince kendi kendini değiştiren kaplamalar.
  • Beyni taklit eden bellek: Beynin önceki bilgileri hatırlamak ve saklamak için uzun süreli belleğin kullanma şeklini taklit eder.

Basınç sensörü prototipi, gerilebilir elektronik ve uzun vadeli bellek hücrelerini birleştirir; ısı sensörü, sıcaklığa duyarlı kaplamaları ve belleği bir araya getirirken, ağrı sensörü üç teknolojiyi de birleştirir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı