Bilim

Seksten Sonra Kim Daha Çabuk Uyuyor? Erkekler mi Kadınlar mı?

Evrimsel psikolojinin çarpıcı bir cevabı var!

Bilimsel bulguların kimisi aşikarken, kimisi de sezgilerimize aykırı olabiliyor. Evolutionary Behavioral Sciences dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, şüphesiz yelpazenin “sezgilerimize aykırı” olan ucunda yer alıyor. Seksten sonra neler oluyor.

Seksten sonra yorgunluk

New York Şehir Üniversitesi’nden Gordon Gallup liderliğindeki bir evrimsel psikolog ekibi, kadınların seks sonrası uykuya dalma olasılığının, erkeklerden daha yüksek olduğunu buldu. Peki bunun gerekçesi ne? Çünkü böyle yaparlarsa, hamile kalma şansları artar! Araştırmacılar şöyle diyor:

“Seks, doğanın uyku hapıdır.” ifadesi genellikle cinsel ilişkinin yatıştırıcı etkileri olabileceğini vurgulamak için kullanılır; ancak bu etki üzerine çok fazla araştırma yapılmadı. Kadınların cinsel ilişkiden sonra uykuya dalma ihtimalinin erkeklerden daha yüksek olduğunu ve seks sonrası uyku halinin hem kadınlarda hem de erkeklerde orgazmla beraber arttığını bulduk.

Seksten sonra Bu bulgu sezgilerimize aykırı gibi görünse de, aslında arkasında epeyce mantıklı bir teori var: İnsanlar doğada en verimli şekilde gezinmelerine olanak sağlayan dik bir duruş ve iki ayaklı hareketle evrimleştiler. Dik duruşun dezavantajlarından biri. Dişi üreme sistemini yerçekimine göre aşağı doğru bir açıya maruz bırakmasıydı. Bu, spermi tutmak ve dolayısıyla seks esnasında hamile kalma şansını en üst düzeye çıkarmak için ideal bir duruş değildir. Evrimsel psikologlara göre bu durumun üstesinden gelebilmek için “misyoner pozisyonu“, kültürlerarası evrensel bir pozisyon haline geldi.

Ancak evrimsel psikologlar, evrimin hamilelik olasılığını artırmak için bir mekanizması daha olduğunu savunuyorlar: Yatıştırıcılara benzeyen özelliklerle donatılmış seminal sıvı!

Bu, kadınları cinsel ilişkiden sonra yatarak kalmaya teşvik eder, bu da daha fazla spermin üreme sisteminde tutulmasına izin verir ve hamile kalma şansını daha da artırır.

Araştırmacılar, teorilerini test etmek için 316 lisans öğrencisinden cinsel alışkanları ile ilgili veri topladı. Heteroseksüel olmayan ya da daha önce cinsel deneyimi bulunmayan kişileri anketin dışında tuttular. Seksten sonra

Seks sonrası uyku rutinleri

Çalışmanın amacı seks sonrası uyku rutinlerinin anlaşılması olduğu için gündüzleri gece olduğundan daha fazla seks yaptığını belirten katılımcılar da ankete dahil edilmedi. Böylece çalışmanın örneklemi 128 kadın ve 98 erkek olarak belirlendi.

Katılımcılardan üç bölümden oluşan bir anket doldurmaları istendi: doğum kontrol yöntemlerinin kullanımı ile ilişki statüsü, mastürbasyon davranışları ve cinsel geçmişleri. Araştırmacılar için kritik olan, katılımcıların aşağıdaki üç soruya verdikleri cevaplardı:

Cevaplar;

  • Penil-vajinal seks sonrası genellikle kim daha erken uykuya dalar, siz mi partneriz mi?
  • Penil-vajinal seks esnasında orgazm yaşadıktan sonra ne sıklıkla uyuyorsunuz?
  • Orgazm olmadığınız penil-vajinal seks sonrası ne sıklıkla uyuyorsunuz?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde hem kadınlar hem de erkekler orgazm yaşadıkları seksin ertesinde daha hızlı uykuya daldıklarını belirtti. Ancak, orgazm olsun ya da olmasın kadınlar seks sonrası daha önce uyuma olasılıklarının erkeklerden daha yüksek olduğunu rapor etti.

Mastürbasyonun yatıştırıcı etkileri üzerinde cinsiyet farklılığı bulunmamış olması, araştırmacıların hipotezleri için kritik bir noktaydı. Kadınlar sadece döllendiklerinde erken uyuma olasılıklarının daha yüksek olduğu bildirdi. Bu durum, seminal sıvının yatıştırıcı etkisi olduğu argümanını güçlendiriyor.

Çalışmanın kimi kısıtları da yok değildi. Bunlardan biri, görece küçük bir örnekleme sahip olması ve sadece korelasyonel bir sonuç içermesiydi. Aslında çalışmanın korelasyonel doğası, evrimsel psikolojinin daha geniş bir eleştirisinden kaynaklanmaktadır.

Evrimsel psikolojinin teorilerinin birçoğu, büyük oranda test edilemezdir (en azından geleneksel yöntemlerle).

Araştırma, ayrıca üniversite öğrencilerinin cinsel yaşantılarına da bir pencere açıyor. Örneğin, cinsel ilişki esnasında ne sıklıkla orgazm yaşıyorsunuz, sorusuna “her zaman” cevabını verenlerin sayısı erkekler arasında yüzde 50 iken kadınlar arasında sadece yüzde 4’tü.

Kadınların yüzde 49’luk en geniş kısmı bu soruya cinsel birlikteliklerinin yarısından azında orgazm deneyimleyebildikleri cevabını verdi.

Dahası veriler erkeklerin kadınlardan daha fazla mastürbasyon yaptığını gösterdi.

Erkeklerin sadece yüzde 9’u genellikle bir hafta boyunca mastürbasyon yapmadığını belirtirken yüzde 4’ü haftada 10’dan fazla mastürbasyon yaptığını rapor etti.

Kadınların ise yüzde 45’i genellikle bir hafta boyunca mastürbasyon yapmıyordu. Haftalık mastürbasyon sayısını 6-9 arasında belirten kadınların oranı ise yalnızca yüzde 1’di.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ersel Erdin

we work for digital rulership

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı