Bilim

Çin, bu Kasım ayında uzaya sonsuza kadar ‘asteroid madencilik robotu’ gönderecek

Çin, bu Kasım ayında uzaya sonsuza kadar 'asteroid madencilik robotu' gönderecek

Çin, bu Kasım ayında uzaya sonsuza kadar ‘asteroid madencilik robotu’ gönderecek

Çin, bu Kasım ayında uzaya sonsuza kadar ‘asteroid madencilik robotu’ gönderecek. Çin, dünyanın ilk madencilik robotunu bu yıl Kasım ayına kadar uzaya gönderecek. IEEE Specturm raporuna göre, özel bir Pekin şirketi olan Origin Space, Kasım 2020’de ‘asteroid madencilik robotu’ olarak adlandırılan dünyanın ilk madencilik robotunu uzaya gönderecek.

Robot buna rağmen herhangi bir gerçek madencilik yapmayacaktır. Görev, asteroid madenciliği robotunun, asteroitlerin nihai madenciliğini hedefleyen değerli kaynakları belirleme ve çıkarma yeteneklerinin bir ön değerlendirmesi olacak.

30 gramlık uzay aracı, NEO-1, muhtemelen 500 kilometre yükseklikte dünyanın etrafında bir yörüngeye girecek olan bir Çin Long March roketinde ikincil bir yük olarak fırlatılacak.

Bir röportajda, Origin Space kurucu ortağı Yu Tianhong, ABD dergisine şunları söyledi: “Amaç, uzay aracı yörünge manevrası, simüle edilmiş küçük gök cismi yakalama, akıllı uzay aracı tanımlama ve kontrolü gibi birden çok işlevi doğrulamak ve göstermektir.”

NEO-1 misyonunun gerçekleştirebileceği gerçek ilerleme, daha önce hiç denenmediği için spekülasyonlara tabidir. Proje verimli olursa trilyon dolarlık bir endüstri açabilir.

Firma, misyonun uzay kaynakları endüstrisi için bir kilometre taşı olacağını da sözlerine ekledi. Çinli şirketin, 2021’in sonlarında veya 2022’nin ortalarında başlatılması planlanan ‘Little Hubble’ lakaplı başka bir görevi ‘Yuanwang-1’ var.

Bu ve bunun gibi ilgi çekici ve güncel teknoloji haberleri için sayfamızı takipte kalın. Aynı zamanda sosyal medyada twitter, instagram ve facebook üzerinden sayfamızı takip ederek, bildirimlerinizi açarak haberlerimize daha hızlı şekilde ulaşabilirsiniz

https://www.facebook.com/guncelteknolojicom

https://twitter.com/gncltknljcom

https://www.instagram.com/guncelteknolojicom/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı