BilimGüncel TeknolojiYazılım

Orman yangınları ve sonraki adımını tahmin eden yazılımlar

Orman yangını, Glacier Ulusal Parkı’nın hemen dışında, Montana’daki Martin City’den sadece birkaç mil uzakta çam ağaçlarının arasından yandı. Durmadan büyüyordu, ancak itfaiye yöneticilerinin mil genişliğindeki Aç At Rezervuarı’nın bir tampon görevi göreceğini ve şehri koruyacağını düşünmek için nedenleri vardı. Yine de, her ihtimale karşı, diğer tarafa bir ekip gönderdiler.

Yangını tahmin eden yazılım, bir yangının nasıl yayılacağını hala yanarken tahmin edebilir.

Çok geçmeden, bir fırtına rüzgarları yoğunlaştırdı ve gölün kuzey ucundan uçarak yeni bir yangın çıkardı. İtfaiyeciler, kasabaya yayılmadan önce bir kamp alanını ve evleri korumak için hemen müdahale etti.

Yazılım, müdahale ekiplerinin güçlü rüzgarların yangını yayabileceğini görmelerine yardımcı oldu. Mülkiyet, ağaçlar ve en önemlisi hayatlar kurtarıldı.

ABD Orman Hizmetleri’nde araştırmacı olan Mark Finney, 1992’de yazdığı ve bugün hala kullanılan bir yangın tahmin programı olan FarSite ile Hungry Horse yakınlarındaki 2003 yangını için tahminleri analiz etti. Finney, yangının göle sıçrayacağından emin olmadığını söylüyor ancak olasılıklara hazırlanmalarını sağlıyor.

Programcılar, orman yangınlarını analiz etmek ve yangının en sonunda nereye yayılabileceğine dair tahminler yapmak için yazılım kullanıyorlar.

Ancak daha büyük Blackfoot Lake Complex Fire’ın bir parçası olan Hungry Horse’daki yangının ardından, devlet kurumları ve özel şirketler tarafından yangına müdahale ekipleri için yazılan yazılım programları daha verimli ve hassas hale geldi.

Araştırmacılar artık yangın hareketini daha doğru bir şekilde tahmin edecek sistemler yapıyorlar. İlk müdahale ekipleri daha sonra projeksiyonlarını saatler yerine dakikalar içinde ayarlayabilir, itfaiyecilere bir yangına tepki vermeleri ve yayılmasını durdurmaları için daha fazla zaman tanır.

Gelecekte daha fazla ateş

2020 yangınları, yerel ve dünya çapında benzeri görülmemiş bir dizi cehennemin sonuncusudur. Kaliforniya’da, eyalet tarihinin en ölümcül ve en yıkıcı olan, 153.336 dönümlük alanı yakan ve Sierra Nevada eteklerindeki Paradise kasabasını harap eden 2018 Kamp Yangını’nı takip ediyorlar.

En az 85 kişi öldürüldü ve 150 mil uzaktaki Körfez Bölgesi’nde milyonlarca kişi, tehlikeli düzeylerde hava kirliliğinden kaçınmak için yerlerine sığınmak zorunda kaldı. Avustralya’da, 2019 ve 2020’deki yıkıcı orman yangını sezonu, 46,3 milyon dönümlük şaşırtıcı bir alanda evleri ve işletmeleri yakarak 35 kişinin ölümüne yol açtı. Tahminen 1 milyar hayvan da öldü.

Orman Yangınları

Yangınların önüne geçmek

İnsanlar, 20. yüzyılın başlarında analog araçları kullanarak aktif orman yangınlarını modellemeye başladı.

Kısa süre sonra, daha hızlı süper bilgisayarlar, yangınları gerçek zamanlı olarak modelleme potansiyelini gösterdi. Ancak bu oda büyüklüğünde, özelleşmiş ve pahalı makineler, ülke çapındaki yangın müdahale kurumlarının ofislerinde mevcut değildi. Yangın modelleme yazılımı, tipik devlet bütçeli bilgisayarınızın kısıtlamaları dahilinde çalışmak zorundaydı. Böylece programcılar geçici çözümler buldu.

Yayılmayı tahmin etmek

Bilim adamlarının yangın davranışını etkilediğini bildikleri şeyleri aldılar: hava durumu, rüzgar hızı, bölgedeki bitki ömrü türleri (veya yakıt türü) ve bu yakıtın ne kadar kuru olduğu.

Sonra bu bilgileri analiz ettikten sonra, yangının ne kadar hızlı yayılacağını gösteren tablolar oluşturdular. Bir sonraki adım, yalnızca yangının yönünü hissettiren tek boyutlu bir ateş hareketini almak ve sonraki birkaç saat veya gün içinde bir yangının nasıl büyüyeceğini göstermek için iki boyutlu bir haritaya çevirmekti.

Orman Yangınları

Programı güncelleme

Yangın bilimcileri, hesaplamalı akışkanlar dinamiği ilkelerine dayanarak yangınların yayılmasını öngören programlar üzerinde çalışıyorlar. Bu fizik alanı, atmosferik kuvvetlerin moleküler düzeyde birbirini nasıl etkilediğini, ısı ve fiziksel maddeyi çevreye aktarırken birbirini ittiğini inceler. Dalgaların aksine, bunlar ateşlerin yanmasını, büyümesini ve hareket etmesini sağlayan gerçek fiziksel güçlerdir.

Ancak bu fiziğe dayalı programları çalıştırmak için ağır bir bilgi işlem gücü gerektiğinden, bunlar hala prime time için hazır değiller. Sonuç olarak, yangın bilim adamları, Farsite veya Avustralya’daki eşdeğeri Phoenix RapidFire gibi programlardan daha hızlı ve daha kesin tahminler almak için yeni programlama tekniklerini araştırdılar.

Algoritmayı canlandırmak

Wildfire inanılmaz derecede hızlı hareket edebilir bir noktada, 2018 Kamp Ateşi her saniye bir futbol sahasına eşdeğer yayılır. Bu nedenle bilgisayarların bir yangınla ilgili tüm verileri hızlı bir şekilde analiz edebilmesi de kritik önem taşır.

San Diego’daki Wifire laboratuvarındaki yangın bilimcileri, bir yangının konumu hakkında gerçek zamanlı bilgileri ve diğer verilerle birlikte hava koşullarını sindirebilen bir program geliştiriyor.

Wifire’ın kurucusu ve yöneticisi İlkay Altıntaş, bunun sonunda verileri süper bilgisayarların tükenmekte olan fizik tabanlı programlara besleyebileceğini söylüyor.

Altıntaş, “Yangın modellemesi söz konusu olduğunda, tek bir boyutun herkese uyacağını düşünmüyorum” diyor. Çeşitli farklı programlar kullanmanın “doğru problem için doğru programı kullanmamıza yardımcı olabileceğini” ekliyor.

Orman yangınları canice can almaya devam ediyordu. Daha fazla haber için Güncel Teknoloji ‘ye bakınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı