Otomobil

2021 AUDI Q5 YENİ MAKYAJI İLE BİZLERLE

Bildiğiniz üzere Audi Q5 SUV modelleri arasında en dikkat çekenlerindedir. Yenilenen görünümü ile bir kez daha tüm gözleri üzerine çekeceğinden şüphemiz yok. Elbette sadece dış görünüş değil motor seçenekleri ve içerisindeki küçük değişiklikleri de unutmamak gerek.

Q5 ve SQ5 olarak kullanıcılarının karşısına çıkacak. Dış görünümünde ki makyaj ile sportif bir görünüm kazandı, elbette SUV tarzını da hala korumaktadır. Ek olarak hibrit motor özelliği de bulunmaktadır.

Ünlü Alman devi otomotiv Audi, gelişen teknolojiye ayak uyduruyor ve teknolojik alanlarda en güncel hale geliyor. Motor da plug-in hybrid (şarj edilebilir hibrit) motor özelliği seçenekler arasında yerini almaktadır. Tasarımımız da ise dijital OLED lambalarımız bizi karşılamaktadır. Opsiyon seçeneğin de ise dinamik sinyal lambaları bulunmaktadır. Her biri 6 segmente ayrılmış 3 bölüm yer alan parçalar satın alma anında üç farklı iç tasarıma sahiptir. Sürüş modlarından dinamik seçildiğinde farklı bir şekil alan grafikler yakınlık sensörüne de sahiptir. Bu nedenle yeni Q5’imiz dururken arkadan yaklaşmakta olan aracımız 2 metreden daha yakına geldiği zaman stopların tüm üniteleri tam güç ile yanmaktadır. Ön ızgara ise yeni tasarım ile daha da hırçın bir görünüm kazandı. Sis farları artık yatay değil dikey bir şekilde karşımıza çıkıyor.

İçeriye baktığımızda ise dikişli deri döşeme ve ceviz ahşap kaplama karşımıza gelmektedir. A 705 Watt Bang & Olufsen ses sistemi, 3 boyutlu olarak 19 adet hoparlör ile eğlencemizi katlamaktadır. 10.1 inç büyüklüğünde MMI dokunmatik ekran ve 12.3 inç büyüklüğünde Audi sanal kokpit yer almaktadır. Yeni Q5, Apple CarPlay ve Android Auto destekleyen sistem ile telefonlarımızın arayüzünü daha başarılı gösterebilecektir.

Kaputun altındaki canavar:

Motor seçeneklerine baktığımızda ise standart 4 silindirli 2.0 TFSI motor karşımıza çıkmaktadır. Turbo şarjlı ve benzinli bu motorumuz, 261 HP ve 370 Nm değerlerine sahiptir. 0-60 mil (0-96km) hıza 5.7 saniye ile ulaşarak 0.2’lik bir iyileşme söz konusudur.

Plug-in hybrid seçeneği ile yeni Q5 55 TFSI’e Quattro ismi verilen motor oluyor. 2.0 litre turbo 4 silindir motor, elektrik motoru ile gücünü 362 HP ve 500 Nm değeri bizlere sunuyor. 0-96 km bu motorda ise 5.0 saniyedir. Motorun bu denli başarılı olmasının nedeni ise standart 7 ileri s tronic çift kavramalı şanzıman ve AWD çekişidir.

Avrupa odaklı geliştirilmiş olan 2.0 Q5 40 TDI Quattro, 201 HP ve 400 Nm değerler ile dikkat çekmektedir. Kuzey Amerika odaklı geliştirilen Q5 ise 3.0 litre V6 TFSI benzinli olarak olarak sunulmaktadır. 349 HP ve 500 Nm değerleri ile 0-96 km hıza 4.7 saniyede ulaşmaktadır.

Yeni Q5 modelleri standart olarak Audi Yapay Zeka özelliği ile sunulacak. Şerit takip sistemi, Audi Pre Sense güvenlik paketi, park sistemi ve arka trafik yardım sistemi opsiyonlarına da sahip olacaktır.

Yurt dışı fiyatları ise; Q5 45 TFSI Quattro 43.300 dolardan, Q5 55 TFSI Quattro 51.900 dolardan ve SQ5 52.900 dolardan başlayacak gibi görünmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer haberlerimiz: Doğalgazlı Octavia, Korona Düşmanı Ford

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı