Güncel TeknolojiSağlıkTeknolojiYaşam Tarzı

3 Boyutlu Baskı Yöntemiyle Bitkisel Et Üretildi

Redefine Meat adında bir firmanın 3 boyutlu baskıyla üretittiği ve bitkisel olan et, tanıtıldı. “Alt-Steak” diye isimlendirilen bu et türü 2021 itibariyle yaygın olarak kullanılması bekleniyor.

Redefine Meat şirketinin amacı hayvansal besinler kullanılmadan 3 boyutlu baskı yaparak gıda üretmek. Uzun süredir üzerinde çalıştıkları yeni ürünü tanıttılar. Firmanın ‘Alt-Steak’ olarak adlandırdığı ‘et’, her şeyiyle bitkisel besinlerden oluşuyor ve üç boyutlu baskı ile yapıldı.

Alt-Steak adındaki bu bitkisel et, Redefine Meat firmasının ilk bitkisel besinleri kullandığı 3D basılan ürünü oldu. İleride etin yerini alması bekleniyor. 2018’de bir girişim olarak ortaya çıkan firma, bitkisel eti patent başvurusunda bulundukları kendi özel teknolojileriyle yaptı.

Redefine Meat firmasına ait bitkisel et’in 2021 itibariyle yaygınlaşacağı düşünülüyor:

Redefine Meat

Bu yıl bitmeden Alt-Steak’in, bazı seçilmiş pahalı restoranlarda satılması planlanıyor. 3 boyutlu baskı yöntemiyle üretilen eti daha uygun yerlerde denemek isteyenler biraz daha beklemek zorunda kalacak. Firmaya göre Alt-Steak, 2021 yılından itibaren çoğu yerde karşımıza çıkacak.

Firmanın CEO’su ve ortağı Eschar Ben-Shitrit, ürünlerin nasıl üretildiği hakkında bazı açıklamalarda yaptı. Eschar, kaliteli bir etin tadını ve hissini taklit edebilmek adına bazı yerlerden yardım aldıklarını belirtti. Yardım alınanlar arasında kasaplar, şefler ve gıda teknolojistleri de bulunuyor.

Redefine Meat, 70’ten fazla tat parametresini online ortamda haritalandırdı ve bunu üretilen ete işledi. Şirketin ete işlediği parametreler arasında etin dokusuyağ dağılımıağızdaki hissi ve ne kadar sulu olduğu gibi faktörler de vardı.

Neden böyle bir ürün geliştirilme gereği duyuldu ki? diye düşünmeden edemiyor insan. Günümüzde birçok insanın vejeteryan olmasının yanı sıra Redefine Meat, bu yöntemin daha etkili ve sürdürülebilir olduğunu düşündüklerini açıkladı. Firma, ürünlerinin hayvansal et üretimine göre %95 oranında daha sürdürülebilir olduğunu belirtti.

Yapay et hakkında ne düşünüyorsunuz? Denemek ister miydiniz?


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Samsung’un Yeni 8 TB 870 QVO SATA SSD’si Duyuruldu
Kaynak: 3dprintingindustry

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı