1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Trump sosyal medya şirketlerini uyardı

Trump sosyal medya şirketlerini şiddet içerikli saldırılar öncesinde önlem almak adına uyardı. Söz konusu uyarı bu alanda çalışmalar yapılması üzerine. Teksas’taki El Paso ve Dayton, Ohio’daki son iki seri çekimden sonra Başkan Trump, yönetiminin sosyal medya şirketlerinden potansiyel kitle nişancılarını tespit edebilecek araçlar geliştirmelerini isteyeceğini söyledi.

Son şiddet hakkında bir konuşma yaparken, Trump “erken uyarı işaretlerini tanımlamak ve hareket etmek için daha iyi bir iş yapmalıyız” dedi. Sosyal medya şirketlerinin “kırmızı bayraklar” yakalamanın yeni yollarını geliştirebileceklerini söyledi.

Trump sosyal medya

Trump sosyal medya şirketlerini önleme davet etti

Trump, “Adalet Bakanlığına, yerel devlet ve federal kurumların yanı sıra sosyal medya şirketleriyle ortaklaşa çalışmaya, kitlesel saldırganları grev öncesi tespit edebilecek araçlar geliştirmeleri yönünde sesleniyorum” dedi.

Başkan, bu “araçların” neye benzeyeceğini belirtmese de, şirketlerin bir platformdaki faaliyetlerine dayanarak potansiyel saldırganları ayırmak için tahmin yazılımı kullanabileceğini öne sürüyor gibi görünüyordu. En önemlisi, bu kişi şiddet içeren suçlar işlemeden önce harekete geçmek anlamına gelir. Veri madenciliği araçları yaygın bir şekilde kullanılıyor, ancak şiddet için bir algılama sistemi oluşturmak kaçınılmaz olarak bir dizi gizlilik ve hesap verebilirlik sorununu ortaya çıkaracaktır.

Trump Twitter’da sabahın erken saatlerinde ABD’deki haber medyasının “öfke ve şiddete büyük katkı sağladığını” ileri sürdü. Podyumda geçirdiği zamanı “sıradan yaygın olan korkunç ve kırgın video oyunlarını” kınamak için kullandı. Ona göre bu faaliyetler “şiddeti kutlayan” bir kültür yaratıyorlar.

Ancak Trump’ın konuşması, büyük ölçüde silah kontrol mevzuatı sorununu destekledi. Twitter’da, cumhurbaşkanı da “güçlü arka plan kontrolleri” üzerine iki partili çalışmalar çağrısında bulundu, ancak onu göçmenlik yasasındaki değişikliklere bağlamayı önerdi. Trump’ın sosyal medyayla yakından ilgili yaklaşımları son zamanlarda gündemdeki yerini koruyor. Bu ve bunun gibi daha pek çok haber için bizi takip etmeye devam edin.

Avatar
Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*