1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Trump’tan Huawei’e yeşil ışık. İşler düzeliyor mu?

Trump’tan Huawei’e olumlu haberler geliyor. G20 zirvesi vesilesiyle bir araya gelen iki taraf arasında buzlar eriyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Japonya’da bir araya geldiği G20 Zirvesi bugün sona erdi. Toplantılarını takiben Trump, iki ülkenin ticaret müzakerelerine devam edeceğini ve ABD’nin süresiz olarak yeni tarifeler uygulamaya devam edeceğini açıkladı. Pek çok kişiye göre bu tavır Trump’ın U dönüşü olarak da nitelendirilebilir. Ayrıca, ABD şirketlerinin Huawei’e satış yapmaya devam etmelerine izin verileceği, ancak bunun ne zaman veya nasıl olacağı belli olmadı söylendi.

Mayıs ayında, Trump, ABD hükümetinin ABD şirketleri tarafından yabancı şirketlere yapılan satışları güvenlik riski olarak kabul etmesine izin veren bir yönetici emri imzaladı. The Washington Posta göre, Trump gazetecilere verdiği demeçte, ABD yetkilileriyle Huawei üzerindeki baskıyı hafifletmek için görüşeceğini, ancak onları kaldırmak için resmi bir karar vermeyeceklerini belirtti. Wall Street Journal’ın ise “ iki ülke müzakerelerin sonuna kadar şirketle ne yapacaklarına karar verecekler” şeklinde açıklaması oldu.

Trump'tan Huawei'e

Trump’tan Huawei’e olumlu yaklaşım G20 zirvesinde yer buldu.

Huawei, ABD-Çin ticaret savaşının tam ortasında kaldı. Her iki ülke de birbirlerine karşı gümrük vergileri koymuş olsa da, ABD güvenlik yetkilileri telekomünikasyon şirketinin Çin hükümetiyle bağları olduğu ve ABD için güvenlik tehdidi teşkil edebileceği konusunda uyarılarda bulundu. Trump’ın yönetici yaptırımında, Huawei başı çekti. Google, şirketin Android lisansını aldı, yonga üreticileri parça tedarik etmeyi bıraktı, Microsoft, Huawei dizüstü bilgisayarlarını satmayı bıraktı ve şirketin cihazlarında microSD kartları kullanmasına izin verilmeyeceği açıklandı.

Çin’in, Huawei’i bir pazarlık malzemesi haline getirdiği ve iki tarafın kozlarını paylaştığı bildirildi. Geçen ay, Trump ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’in Haziran ayında, ABD’nin ticaret görüşmelerinde ileriye dönük bir hareket görmesi şartıyla, esasen emrin ulusal emirlerle daha az alakası olduğunu göstermesi kaydıyla, şirkete karşı kısıtlamaları kaldırabileceğini teyit ettiğini belirtti. Güvenlik ve daha çok bir müzakere taktiği olarak kullanılan bir durum söz konusu oldu. Ülkelerin yakında görüşmelere devam edecekleri ve muhtemelen ABD’nin Huawei’i nasıl ele alması gerektiği tartışmasının merkeze alınacağı haberler arasında.

Zamanla aradaki buzlar eriyecek gibi görünüyor. Teknoloji dünyasında kötü sonuçlar doğuran bu çekişme, son dönemde düzelmeye girecek gibi. Bu tür faaliyetlerde bir araya gelen liderlerin, aralarındaki problemleri konuşup çözüme kavuşturacaklarını umuyoruz.

Avatar
Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*