1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Kim Kardashian West, Missguided davası

Kim Kardashian West, ünlü moda şirketi olan Missguided’den 2,8 milyon dolar kazandı. Habere göre Missguided, ünlü Instagram modelini şahsi paylaşımlarında sürekli etiketleyerek modelin giymiş olduğu kıyafetlerin kopyalarını satmak için kullanıyordu.

Ancak Missguided’in Instagram davranışının ticari marka yasasını ihlal edip etmediği konusu henüz tam olarak bilgi sahibi değiliz. Şirket henüz davaya bir cevap vermedi. Geçtiğimiz günlerde verilen bir kararda, bir California yargıcı Missguided’e Kardashian West’e 2,7 milyon dolar tazminat ve 59,600 dolar avukatlık ücreti ödemesini emretti. Ayrıca, şirkete Kardashian West’in ticari markalarını “ürünlerinin satışı, pazarlanması veya dağıtımı” ile bağlantılı olarak kullanmayı bırakmasını emretti.

Kardashian West’in orijinal ürün davası, Missguided’in markasından ve benzerliğinden kazanç sağladığı savını ileri sürdü. Elbise, Missguided’in web sitesinden ve Kardashian West ile kıyafetlerini betimleyen Instagram’dan görüntüler içeriyordu. Bu sayede müşteriler fotoğraflarına tıklayabilir ve benzer bir görüntüyü pazarlayan Missguided sayfasına yönlendirilebilir.

Kim Kardashian West

Kim Kardashian West dava açtı

Dava, “Missguided’in Davacıların işaretlerini kullanması”, tüketicilerin yanlışlıkla Davacıların Missguided ile ilişkili olduğuna ya da Missguided’e ve web sitelerine sponsorluk yaptıklarına veya onayladıklarına inanmalarına neden olabilir.” gibi gerekçeli ifadelerle açıklandı. Esasında tüketiciler, önceden bu durumu fark ederek bu yönde yorumlarda bulunmuşlardı. Sosyal medyada yaşanan yeni gelişmeler ve daha farklı pek çok alanda yaşananlardan tüm güncelliğiyle haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.

Avatar
Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*