Güncel TeknolojiTeknoloji HaberleriYapay Zeka

Deepfake teknolojisi olumlu yanları ile karşınızda

Deepfake teknolojisi denince son dönemde ortaya çıkan ve hayli kötü bir üne sahip olan bir teknolojiden bahsediyoruz. Ancak bu sefer bu teknolojinin olumlu yönlerinden konuşacağız. Pek bilinmeyen ve yaygın şekilde kullanılmayan bu artı özellikler şimdi sizlerle.

Görüntü sentezi ve manipülasyon yaratıcıları için güçlü bir araç olabilir

Görsel hikaye anlatımı pahalı bir iştir. Hollywood stüdyoları, izleyicilerini hayrete düşüren veya başka bir dünyaya taşıyan gösteri yapmak için milyarlarca dolar harcıyor. Bunu yapmak için kullandıkları araçlar çoğu yaratıcı için çok pahalı. Deepfake teknolojisi, daha küçük ölçekli yaratıcılara potansiyel olarak yaratıcı yaratıcılığı hayata geçirmek için benzer bir kapasite sağlayarak, görüntüleri sentezleme yeteneğine sahip.

Deepfake teknolojisi

Deepfake teknolojisi olumlu yanları

Synthesia, otomatik yüz yeniden canlandırması yoluyla otomatik ve ikna edici dublaj yapmak için derin teknoloji kullanan ticari bir üründür. David Beckham‘ın Sıtma hakkında dokuz dilde konuşmasını sağlayan bir video ile öne çıktılar, ancak ürünleri dünyadaki yaratıcıların erişimini genişletmek için de kullanılabilir. Dünyanın baskın dillerinden birinde çalışmayan yetenekli bir sanatçıysanız, çalışmanızı ek dil ve ülkelerde geçerli kılan, bu gibi bir ürüne erişiminiz sizin için faydalı olacaktır.

Adobe VoCo, bir araştırma ve prototip aşamasında. Ancak yine de kullanıcıların metinden konuşma yapmalarını ve Photoshop’ta görüntüleri düzenleme yöntemlerini düzenlemelerini kolaylaştıran bir yazılım. Filminizin Morgan Freeman tarafından kısa bir anlatımının olmasını istiyorsanız, bunun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Dans için derin temeller yaratan bir şirket olan Humen’in kurucusu ve CEO’su Tinghui Zhou, sektörün hedeflerini şöyle özetliyor: “Hayal ettiğimiz gelecek, herkesin Hollywood düzeyinde içerik yaratabileceği bir yer” şeklinde ifadelerde bulundu.

Aynı şekilde YouTube ve Instagram, eğlence şirketlerinin ve ünlü fotoğrafçıların yetenekli amatörler ve meraklılar üzerinden zevk aldıkları dağıtım ve yaratma avantajını daraltmıştı. Bu teknoloji paketi şu anda büyük bütçeler ve görsel efekt evlerinin sahip olduğu üretim avantajını azaltabilir. Gerçek hayatın taklit ve manipülasyonu her zaman sanatın bir parçası olmuştur. Yukarıda belirtilen uygulamaların tümü, farklı kaynaklara sahip yaratıcılar arasındaki boşluğu kapatmakla ilgili. Ancak deepfake teknolojisi aynı zamanda malzemeyi taklit etme ve işleme yeteneğine dayanan tamamen yeni içerik biçimlerini de sağlayabilir. Her eğlence ortamı, gerçek kaynak materyalin eğlence amacıyla gerdirilmesi, yansıtılması, eğilmesi ve ödenmesini içerir. Bu yeni uygulamaların kanıtlarını bugün hala deepfake teknolojisinin kullanılmayan özelliklerinde görüyoruz.

Porno için yüz takası spektrumun kötü ucunda yer alıyor. Öte yandan iyi bir şekilde teknolojinin tanıtımı, Nicolas Cage‘i farklı filmlere takan bir yüz dalgasına yol açtı. Pek çok olumsuz eleştiri alan ve kötü yanlarının hayli fazla olduğu Deepfake teknolojisinin, artı yönleri de olan geleceğin teknolojileri arasında yer aldığını iddia etsek haksız sayılmayız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı