1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

DNA veritabanı ile katil yakalandı

DNA veritabanı ile katil bulundu. Kamuya açık DNA veritabanı GED eşleşmesiyle tespit edilen bir zanlıya karşı açılan ilk yargılama sonucunda suçlu olduğu kararı verildi. Bu olay yeni polis soruşturması için dönüm noktası niteliğinde. Washington’da yaşanan olayda jüri, William Earl Talbott II’yi iki ağırlaştırılmış cinayetten suçlu buldu.

Kurbanlar Kanadalı iki gençti. Jay Cook ve Tanya Van Cuylenborg. Talbott, uzak akrabalarının DNA profillerini Ancestry, MyHeritage ve 23andMe gibi hizmetleri kullanan kişilerin tüm verilerini paylaşabileceği bir kamu veritabanı olan GEDmatch’e gönderdiği için tespit edildi.

Genetik soybilimci uzmanların, Joseph James DeAngelo’yu 2018’deki Altın Eyalet Katili davasında şüpheli olarak tanımladığı veri tabanı da yine aynı veri tabanıydı. O zamandan beri, 1967’ye kadar uzanan 50’den fazla vakada şüpheli tespit edildi. Suç soruşturmalarına ilgi duyan genetik soybilimciler, olay yerinde bulunan DNA verilerini GED eşleşmesine yüklüyor ve uzak akrabalarla eşleşmelere bakıyorlar. Daha sonra, bir aile ağacı oluşturup şüphelinin kim olduğunu belirlemek için araştırma yapaıyorlar. Polis daha sonra olası şüphelileri takip edip ve olay yerine uygunsa DNA’larını toptopluyor.

Adli tıp şirketi Parabon NanoLabs için çalışan genetik bir soybilimci olan CeCe Moore, Talbott’u tanımlamak için suç mahallinde bulunan semenden toplanan DNA’yı yükledi.

DNA veritabanı

DNA veritabanı kullanım tekniği gizli

Tekniğin ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda yeterince kamuoyu tartışmalarının olmadığını ve araştırmacıların şüpheli DNA’yı nasıl topladıkları ve kullandıklarına ilişkin gizlilik kaygıları olabileceğini söyleniyor.

Bununla birlikte, Talbott’un avukatları, duruşma sırasında genetik şecere kullanımıyla ilgilenmedi veya kanıtlara karşı herhangi bir gizlilik sorunu getirmedi. Duruşmanın yapıldığı Snohomish County’de yayınlanan bir gazete olan Herald’a göre, savunma avukatları, DNA’nın kendisini suç mahalline bağlayacak tek şey olduğunu vurguladı.

Snohomish Public Defenders Association’da Talbott’un avukatı olan Rachel Forde, jantın DNA kanıtlarına odaklanarak yanlış karar verdiğini söyledi.

Forde, bir e-postada, “Her Amerikalı, artık DNA’larının bir suç mahallinde bulunmasının, şimdi işlemedikleri bir suçtan mahkum olmasına yol açabileceğinden endişe etmelidir” dedi. Bilimsel imkanların çeşitli alanlarda kullanılmasıyla yapılan işin etkinliği artmakta. Yargı sistemi de kesinlikle bu tanımın bir parçası.

Avatar
Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*