BilgisayarDonanımGüncel TeknolojiTeknolojiTeknoloji Haberleri

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Özellikleri Sızdırıldı

Yakın zamanda NVIDIA tarafından tanıtılmasını beklediğimiz yeni RTX 3000 serisinde bulunacak 3 ekran kartı modelleri ve özellikleri paylaşıldı. Twitter’da bir kullanıcının yayınladığı bilgilerde TITAN RTX, RTX 3090 ve RTX 3080 modellerinin özelliklerini görebiliyoruz.

NVIDIA, son yıllarda ekran kartı sektöründe lider konumunda ve üstün teknolojilerle donanmış yeni RTX 3000 serisi ekran kartlarını yakında duyuracak. Firmayın piyasaya sunmayı planladığı yeni RTX serisi, şu ana kadar gördüğümüz iddialara bakılacak olursa harika bir performans göstermeye hazırlanıyor.

NVIDIA’nın RTX 3000 serisi ile ilgili bir başka iddia da geçenlerde Twitter kullanıcı KatCorgi tarafından sızdırılmış gibi gözüküyor. KatCorgi, NVIDIA firmasının yeni seri ekran kartlarında bulunacak 3 ekran kartı modelinin dikkat çeken detaylarına değindi.

RTX 3000 serisi tam bir performans canavarı:

KatCorgi, paylaştığı tweette yeni seride bulunacak olan TITAN RTX, GeForce RTX 3090 ve GeForce RTX 3080 kartların donanımsal özelliklerini belirtti. Tweet’e bakılacak olursa 3000 serisindeki TITAN RTX, her seride olduğu gibi bu serinin de canavar modeli olacak. TITAN ekran kartı, 19 Gbps hız ve 24 GB GDDR6X belleğe sahip olacak.

Canavarın yanı sıra serideki amiral gemisi NVIDIA GeForce RTX 3090’da TITAN modelindeki bellek hızından daha da yüksek bir hız bulunacak. GeForce RTX 3090, 21 Gbps hız ve 12 GB’lık GDDR6X bellekle birlikte satışa çıkacak. GeForce RTX 3080 ise 19 Gbps hız ve 10 GB GDDR6 bellekle kullanıcılarla buluşacak.

Yeni Ampere mimarisi bulunacak GeForce RTX 3090’de, şimdiye dek belirtilen bilgilere göre içerisinde 5248 CUDA çekirdeği barındıracak. Serinin canavarı olarak belirtilen TITAN RTX ise CUDA çekirdeği sayısı açısından RTX 3090’a göre çok da fazla olmayacak. TITAN RTX, 5376 CUDA çekirdeğiyle birlikte gelecek.

NVIDIA’nın çıkaracağı yeni RTX 3000 serisi ekran kartları hakkında henüz net denilebilecek bilgilere sahip olduğumuzu söyleyemeyiz. Ekran kartlarının ne zaman satışa çıkacağı ve kullanıcılarla buluşacağı hakkında da maalesef kesin bir bilgi bulunmuyor. Fakat bazı tahminler ve sızdırılan bilgilere bakılacak olursa NVIDIA, yeni ekran kartı serisini Eylül ayı gibi satışa çıkarabilir.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Son Dönemde Artan Bir Trend: Salt Likit
Kaynak: Tweak Town

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı