Nvidia RTX 2080 vs. GTX 1080: Yeni nesil ekran kartları

Nvidia RTX 2080

Nvidia’nın yeni GeForce RTX ekran kartları, hem etkileyici özellikleriyle hem de fiyatlarıyla tüm dikkatleri üstüne çekiyor. Bu yeni ekran kartlarının kullanıcıyla buluşma tarihi Eylül olarak belirtildi. Merakla beklenen teknolojiler şimdiden heyecan uyandırıyor. Henüz bu tarih gelmemiş olsa da şimdiden sızdırılan bazı bilgiler, meraklılarını daha da heyecanlandıracak türden. Bu yazımızda sizlerle Nvidia RTX 2080 ekran kartı ile GTX 1080 ekran kartını karşılaştırmalı olarak inceleyeceğiz.

RTX 2080 ekran kartıyla donatılan en yeni oyun dizüstü bilgisayarları dikkat çekiyor. Yeni nesil oyun canavarı bilgisayarlar için olmazsa olmaz özellik iyi bir ekran kartı. Nvidia, geliştirdiği son teknolojilerle oyuncuları yine hayli mutlu edecek gibi.

RTX dizüstü bilgisayar çağında birkaç ayı geride bıraktık. Nvidia’ nın bu son dönem teknolojisi, testler ışığında nasıl fiyatlara sahip olacak merak konusu. Nvidia’nın yeni RTX 20 serisi GPU’ları, 2016 yılından bu yana mobil oyun grafiklerinde yaşanan en büyük değişiklikler.

Nvidia RTX 2080 bazı değişiklikler

Nvidia RTX 2080

Bazı önemli yeni özellikler RTX 2080’i geçmiş modellerinden farklılaştırmayı başarıyor. Yeni modelde RTX 2060, RTX 2070 modellerinde görmediğimiz farklı yenilikleri görmekteyiz.

RTX 2080’de gerçek zamanlı ışın izleme, ışığı daha iyi simüle ederek yeni türden yansımalar ve daha gerçekçi sahneler sağlama gibi artılar bulunuyor.

RTX 2080’de karşımıza çıkan kilit nokta ise daha önceki modellerde görmediğimiz ekran dışı nesneleri yansıtma özelliği olacaktır. Özellikle Battlefield V ve Metro Exodus’u destekleyen oyunlar.

Ayrıca oyunları derinlemesine yüksek çözünürlüklerde simüle etmek için bulut tabanlı AI kullanan ve GPU’nuza bu ayrıntı düzeyini nasıl taklit edeceğinizi öğreten Derin Öğrenme Süper Örnekleme anlamına gelen DLSS de var. Bu, DLSS özelliği buna uyumlu oyunlar gerektiriyor. Tomb Raider’in Gölgesi, Darksiders 3 ve Marş ilk etapta buna uygun oyunlar listesinin başını çekiyor.

Şu anda test tezgahında daha fazlası olan Lenovo, Acer, Asus, MSI ve Razer’den beş RTX destekli dizüstü bilgisayar teste tabi tutuldu. Bunlar, çoğunlukla, yeni iç bileşenlere yükseltilmiş mevcut dizüstü bilgisayar modelleri.

Üstün özellikleriyle dikkat çeken RTX 2080, fiyatıyla kullanıcılar için üzücü olabilir. Yine de fiyat performans dengesine dikkat eden oyun ustalarının gözdesi olacağı aşikar.

Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*