AndroidBilgisayarYazılım

Chrome’da bulunan ciddi güvenlik açığı!

Şu anda Google Chrome’un güvenlik protokollerinde çok ciddi bir sorun var. Sorun o kadar ciddi ki, Google’nin tüm güvenlik uzmanları kullanıcılardan, saldırıları önlemek için derhal Google Chrome’u güncellemelerini istendi. Chrome’u acilen güncellemeniz gerekiyor.

Google Chrome’un önde gelen Güvenlik ve Masaüstü mühendisi olan Justin Schuh, Chrome kullanıcılarını tarayıcıda keşfedilen yepyeni bir güvenlik açığı konusunda eğitmek için Twitter’a girdi. Bu özellik hem masaüstü için Chrome’da hem de Android için Chrome’da mevcut.

Sorun, Chrome’un FileReader API’sı ile ilgili. FileReader, sitelerin ve web servislerinin kullanıcının cihazında depolanan dosyaları okumasını kontrol etmeye yarayan bir API. Ancak ne yazık ki, hata aynı zamanda web sitelerinin karantinadaki sanal alanlarından çıkmalarına ve hatta kötü amaçlı kod çalıştırmalarına izin veriyor.

Bu güvenlik açığını diğerlerinden daha tehlikeli kılan şey, rapor ettiğimiz diğer hataların çoğu gibi, yalnızca kapalı bir laboratuvar ortamında keşfedilmemiş olmasıdır. Güvenlik danışmanları tarafından keşfedilmek yerine, bu hatanın bilgisayar korsanlarının saldırılarında kullanıldığı biliniyor. Bu nedenle Schuh, kullanıcılara hemen Chrome’un en son sürümüne güncelleme yapmalarını öneriyor. Bu yüzden şimdi Google Chrome’u güncellemelisiniz.

PC’nizdeki Google Chrome’un savunmasız olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Google Chrome’un en son sürümünü kullanıp kullanmadığınızı bulmak için, masaüstünüzde Chrome’un sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayarak Chrome ayarları menüsünü açmanız gerekiyor. Buradan Yardım’ı ve ardından Google Chrome Hakkında’yı tıklamanız gerekiyor. Burada, bilgisayarınızda hangi Google Chrome sürümünü kullandığınızı göreceksiniz.

Yamayı içeren en son sürüm Google Chrome sürüm 72.0.3626.121’dir. Google Chrome sürümünüz yukarıdaki sürümden düşükse, güncellemeniz gerekir. Chrome Hakkında ilk sayfasını açtığınızda Chrome otomatik olarak kendini güncellemezse, bu ekranda bunu yapabileceksiniz.

Android mobil cihazınızdaki Google Chrome’un savunmasız olup olmadığını nasıl öğrenin.

Google Chrome’un Android cihazınızda güncel olup olmadığını öğrenmek için, ekranın sağ üstündeki üç nokta simgesine basarak açılır menüyü açın. Ayarlar’a dokunun ve ardından menünün altında Chrome Hakkında seçeneğini göreceksiniz. Cep telefonunuzda Chrome’un hangi sürümünün çalıştığını öğrenmek için buna tıklayın. En son sürüm değilse, hemen Play Store’a gitmeli ve Chrome’u güncellemelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı