BilgisayarGüncel Teknolojiİnternet

Mozilla, salgından sonra işgücünü %25 azalttı

Firefox üreticisi, tarayıcı kullanımı azalmaya devam ederken 250 çalışanını işten çıkarıyor.

CEO Mitchell Baker yaptığı açıklamada, Firefox tarayıcı üreticisi Mozilla ‘nın koronavirüs salgını sırasında 250 işe son verdiğini açıkladı.Çalışanlarının yaklaşık yüzde 25’ini etkileyen işe son vermeler, Mozilla’nın web yeteneklerini genişletme ve geliştiriciler için araçları geliştirme gibi alanlarda harcamaları azaltacağı anlamına geliyor.

Baker yaptığı açıklamada, “Küresel salgından dolayı ekonomik koşullar gelirimizi önemli ölçüde etkiledi. Sonuç olarak, COVID’den önce yaptığımız plan artık uygulanabilir değil” dedi.

Baker Mozilla’nın başka değişiklikler de yapacağını dile getirdi. Daha deneysel olmaya çalışıyor ve yeni teknoloji fikirlerini denemek için olduğundan daha hızlı hareket ediyor. 20 yıldan daha uzun bir süre önce bir tarayıcı üreticisi olarak kurulduğundan bu yana temel alanı olan internet teknolojisini sadece web’in ötesine taşımaya çalışıyor. Ayrıca, ücretsiz , reklam destekli çevrimiçi hizmetlerin dezavantajlarını hesaba katan bir hareketin parçası olarak, insanların gerçekten ödediği internet teknolojisini kucaklamaya çalışıyor.

Tarayıcıda yapılan aramalar. Google gibi iş ortaklarından reklam geliri sağlayabildiğinden Firefox, Mozilla’nın en önemli ürün ve gelir kaynağıdır. Ancak Firefox kullanımı, 2017’de yaklaşık 300 milyon aylık kullanıcı iken bugün 210 milyona düşerek giderek azalıyor. Mozilla’da Ocak ayında bir işten çıkarma yaptı ve şimdi de yaklaşık 70 kişiyi işten çıkardı. Şirkette çalışan sayısı yaklaşık 1000’e düştü.

Firefox , Mozilla’nın interneti teknoloji devlerinin esaretinde değil, açık, özel bir teknoloji olarak tutma misyonunun anahtarı olmuştur. Ancak, özellikle akıllı telefonlarda nadir olduğu için, Firefox kullanımı düştükçe Mozilla’nın web üzerindeki etkisi azaldı.

Teknoloji endüstrisinden iş teklifleri

Programcılar için iyi haber şu ki, salgın sırasında bile teknoloji şirketleri işe alıyor. Twitter’da çalışanlar Apple ‘ın Safari tarayıcı ekibi, Amazon Web Servisleri, arama motoru DuckDuckGo, mesajlaşma uygulaması Signal ve daha fazlasındaki iş ilanlarından bahsetti. #Mozillalifeboat etiketiyle bu tür pek çok tweet bulunabilir.

Mozilla güvenlik mühendisi April King, “@mozilla hakkında başka hiçbir yerde deneyimlemediğim bir şey, kendi alanında bir uzmana çarpmadan temelde imkansız olduğu” dedi. “Hiç şüphem yok, bir gün tüm bu harika insanların işten çıkarmalarına bilgisayar için inanılmaz bir kayıp olarak bakacağız.”

Olağandışı bir şekilde Mozilla, işlerini kaybeden çalışanlar için kıdem tazminatlarının ayrıntılarını paylaştı. Buna çalışanların 2020 sonuna kadar alacakları maaş ve yıl sonuna kadar Mozilla tarafından finanse edilen sağlık sigortası dahildir.

Firefox’un ötesinde yeni ürün odağı

Mozilla, Temmuz ayında çevrimiçi gizliliği korumak için ayda 5 ABD doları karşılığında bir VPN (sanal özel ağ) hizmeti başlattı. Mozilla’nın, genellikle büyük bir gizlilik ihlali sorunu olduğu kanıtlanan reklamcılık operasyonları tarafından finanse edilen ücretsiz çevrimiçi hizmetlerin dezavantajlarını yeniden düşünme çabasıyla örtüşüyor.

Mozilla, Temmuz ayında çevrimiçi gizliliği korumak için ayda 5 ABD doları karşılığında bir VPN (sanal özel ağ) hizmeti başlattı. Mozilla’nın, genellikle büyük bir gizlilik ihlali sorunu olduğu kanıtlanan reklamcılık operasyonları tarafından finanse edilen ücretsiz çevrimiçi hizmetlerin dezavantajlarını yeniden düşünme çabasıyla örtüşüyor.

Güvenlik ekibi kesintileri

İşten çıkarmalardan etkilenen bir grup, işi kesilen bir çalışana göre Mozilla’da bazı güvenlik işlerini yürütüyor.

Mozilla, kesintiye ilişkin olarak Mozilla’nın güvenlik işlevlerini “Mozilla ve kullanıcılarının güvenliğini daha iyi sağlamak için” yeniden yapılandırdığını söyledi.” Bu çabanın bir sonucu olarak bazı pozisyonlar ortadan kaldırıldı, ancak Firefox tarayıcısının ve Firefox hizmetlerinin güvenliğinden sorumlu ekipler etkilenmedi.”

Mozilla ayrıca Tayvan’ın Taipei kentindeki ofisini kapatıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı