Güncel TeknolojiOtomobil

Yargıç, Uber ve Lyft’e karşı ihtiyati tedbir kararı çıkarıyor

Uber ve Lyft‘e darbe indiren California hakimi Pazartesi günü, araç çağıran şirketlerin sürücülerini eyalette çalışanlar olarak sınıflandırmaya başlaması gerektiğine karar verdi.


Sürpriz bir kararla, Kaliforniyalı bir yargıç araç çağırma şirketlerini frenledi.

Bu, şirketlerin yıllardır savaştığı bir şey çünkü bu, milyonlarca dolarlık ek maliyet ve iş modellerinin tamamen elden geçirilmesi anlamına gelecektir.

San Francisco Yüksek Mahkemesinden Yargıç Ethan Schulman, kararında, Uber ve Lyft’e itiraz etme şansı vermek için ihtiyati tedbirin 10 gün süreyle uygulanmayacağını yazdı ve her iki şirket de bunu yapacaklarını söyledi.

Bir Lyft sözcüsü, “Bu karara derhal itiraz edeceğiz ve (sürücülerin) bağımsızlığı için savaşmaya devam edeceğiz.” dedi. Bir Uber sözcüsü, “California sürücüleri adına acilen durum temyizinde bulunmayı planlıyoruz” dedi.

Uber ve Lyft

İhtiyati tedbir, iki şirkete Mayıs ayında Kaliforniya eyaleti tarafından ve San Francisco, Los Angeles ve San Diego şehir avukatları ile birlikte açılan bir davanın parçası.

Dava, araç çağıran şirketlerin AB 5 eyalet yasasını ihlal ettiğini ve sürücülerini çalışanlar yerine bağımsız yükleniciler olarak sınıflandırarak “yüz binlerce Kaliforniyalı işçiyi sömürdüklerini” iddia ediyor.

Los Angeles Şehir Avukatı Mike Feuer yaptığı açıklamada, “Bu, çok çalışan ve bu salgında her gün riske giren , binlerce Uber ve Lyft sürücüsü için büyük bir zaferdir,” dedi. “Elbette mücadelemiz bitmedi ve bu işçiler hak ettikleri kalıcı korumaya sahip olana kadar bu davayı şiddetle takip edeceğiz.”

Sürücü hakları konusundaki tartışmalar yıllardır devam ediyor. Uber ve Lyft, sürücülerini bağımsız yükleniciler olarak sınıflandırıyor, bu da işçilerin gaz, araç bakımı ve sigorta gibi masrafları ödediği anlamına geliyor. Sürücülerin sağlık bakımı ve hastalık izni gibi faydaları da yoktur.

Geçtiğimiz yıl, Kaliforniya ve diğer eyaletler sürücüler için daha fazla fayda ve hak talep ettikçe, sürücüleri çalışanlar olarak yeniden sınıflandırmaya yönelik hareket merkez aşamaya geldi.

Geçen Perşembe Yargıç Schulman, Uber ve Lyft’in avukatlarının yanı sıra eyalet temsilcisinden haber aldı. O zamanlar, nasıl yöneteceği net değildi ve kararının eyalet genelinde sürücüleri ve yolcuları nasıl etkileyeceğiyle boğuşuyor gibi görünüyordu.

Yargıç, Uber ve Lyft’e karşı ihtiyati tedbir kararı çıkarıyor !

Uber ve Lyft’in avukatları, sürücülerin selamlama için çok önemliyken, şirketlerin işlerinin özü olmadıklarını söyledi. Uber’in avukatı, şirketin bir ulaşım sağlayıcısı değil, bir teknoloji platformu olduğunu söyledi.

Schulman Pazartesi günkü kararında aynı fikirde değildi.

“Bariz olanı ifade etmek gerekirse, sürücüler Uber ve Lyft’in tüm araç selamlama işinin merkezindedir ” diye yazdı.

Uber ve Lyft, konuyu Kasım ayında Kaliforniya seçmenlerine götürmeye karar verdi. Şirketler, Doordash, Instacart ve Postmates ile birlikte sponsorluk yaptığı bir oy pusulasında, şirketler AB 5 için bir oy pusulası arıyor.

Uber sözcüsü, “3 milyondan fazla Kaliforniyalı işsiz kaldığında, seçilmiş liderlerimiz iş oluşturmaya odaklanmalı” dedi. “Bir ekonomik bunalım sırasında bütün bir sektörü kapatmaya çalışmamak.”

Uber, Yargıç Schulman’ın kararına itiraz ettiği için Kaliforniya sürücülerinin sınıflandırma durumunun yakında değişeceğini düşünmediğini söyledi. Ancak bazı sürücüler için değişiklik yeterince erken gerçekleşemez.

Bir Lyft sürücüsü ve sürücü savunma grubu Mobile Workers Alliance üyesi olan Mike Robinson, “Bugünün kararı, California sürücülerinin uzun zamandır doğru olduğunu bildiklerini doğruluyor: benim gibi işçilerin hakları var ve Uber ve Lyft bu haklara saygı duymalı,” dedi.

“Bu şirketler, kendilerine özel muamele satın almak için bir oy pusulasına on milyonlarca dolar harcamak anlamına gelse bile, sürücüleri korumaktan veya yasaları takip etmekten kaçınmak için ne gerekiyorsa yapacak ve harcayacak.

Bugünkü kararın güçlü bir etki yaratacağını umuyoruz. Kaliforniyalı seçmenlere Uber ve Lyft’in yasaların üstünde olmadığını hatırlatırız. “

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı