1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Microsoft, Xbox’a artık VR desteği planlamayacağını söylüyor!

Microsoft, Xbox’ta artık VR desteği planlamayacağını söylüyor.

Microsoft, Xbox‘ta sanal gerçeklik kulaklıklarını desteklemek için planlarını tamamen geri çekti. Microsoft’un oyun müdürü Mike Nichols’un verdiği  bir röportajda, “Xbox konsollarına özgü sanal gerçeklik veya karma gerçeklikte herhangi bir planımız yok” dedi. Nichols, bilgisayarın “oluru var gibi” olduğunu söylüyor. Sanal ve karma gerçeklik için en iyi platform ve Xbox için “odak noktamız öncelikle Televizyonlarınızda. Televizyonlarınız da oynayacağınız en iyi deneyimlerdir” dedi.

Bu, en azından şimdilik şimdilik Microsoft’un konsol VR planlarının yavaş yavaş azaltmaya başlıyor gibi gözüküyor. 2016 yılında, Xbox şefi Phil Spencer, yaklaşan Project Scorpio konsolunun Windows PC‘lerde olduğu gibi “high-end VR” yi destekleyeceğini söyledi. Microsoft, Oculus Rift’te Xbox denetleyicilerini desteklemek için daha önce Oculus ile ortaklık kurduğundan beri, Scorpio Rift ile çalışabileceği konusunda yaygın bir spekülasyon vardı.

Bu hiç olmadı, ancak daha sonra o yıl Microsoft, tüm VR kulaklıklarını duyurdu – ve bundan birkaç ay sonra, karma gerçeklik içeriğinin 2018’de Xbox cihazlarına geleceğini söyledi. Ancak, geçen yıl ki E3‘te Spencer’ ın hevesi büyük bir ölçüde kırılmış gibi. VR Road’a yaptığı açıklamada, VR’da “uzun vadeli bir yükseliş” olmasına rağmen, Xbox’a henüz gelmeye hazır olmadığını ve piyasanın “yıllarca” olduğunu açıkladı. Şimdi, Nichols platformda ilgiyi bile dile getirmiyor.

Spencer, Microsoft’un erken VR planlarında bir “apaşırı” olduğunu açıkladı ve piyasa, hayal edilenden çok daha yavaş büyüdü. Ancak, Microsoft’un rakibi olan Sony PlayStation VR kulaklığı ile oldukça iyi bir performans sergileyerek ve Microsoft, Samsung ve Acer gibi ortakların yanında birkaç PC VR kulaklık ile güzel bir ilerleme kaydedebildiler. Microsoft hala Xbox One’ın sallansam da yıkılmam pozisyonunu desteklemeye çalışıyor, bununla birlikte kısmen Kinect hareket kontrol cihazını erken satmaya can atıyor gibi gözüküyor. Şirketin Xbox VR planlarının da devrilme olasılığını görmek şaşırtıcı değil – ama özellikle karma gerçeklik kulaklıkları iş kullanımlarına odaklandığı için.

İlker Taşcıhttp://www.turtech.com.tr

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

Bir cevap yazın


*