1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Yüksek Mahkeme, gizlilik için telefon verilerine gerekli izni gerektirdiğini söyledi!

ABD , kolluk kuvvetlerinin dijital ayak izinizi takip etmesi için bir izne ihtiyacı olduğunu söylüyor.

ABD Yüksek Mahkemesi dijital gizlilik lehine karar verdi.

Cuma günü yapılan mahkeme de, polisin güvenlik kanıtı olarak telefon yeri verilerini toplamak için varantlara (Kullanıcılara verilen hak) ihtiyaç duyduğuna karar verdi. Yüksek Mahkeme Altıncı Devre mahkemesinin kararını tersine çevirdi ve iptal etti.

ABD, Yüksek Mahkeme’nin karar verdiği telefon yeri verileriyle ilgili ilk durumdu. Bu, kolluk kuvvetlerinin, vakaları oluştururken teknolojiyi nasıl kullanabilecekleri konusunda bir karar damgası haline getirdi. Mahkeme, 29 Kasım’daki davada argümanlar duydu.

Anlaşmazlık, Detroit’teki bir 2011 soygununa dayanıyor. Daha sonra polis, Timothy Carpenter’ın telefon sağlayıcısından aylarca telefon konum bilgisi topladı. 127 gün boyunca Carpenter’den 12898 farklı lokasyonu bir araya getirdiler.

Yasal ve gizlilik kaygısı, polisin dijital ayak izlerini dört aylık bir emri olmadan toplamasıydı. Altıncı bir Temyiz Mahkemesi yargıcı, cep telefonu konum verilerinin, mantıksız arama ve el koymayı yasaklayan Dördüncü Değişiklik tarafından korunmadığını ve bu nedenle bir emir gerektirmediğine hükmetti.

Yargıtay’ın kararında, Baş Yargıç John Roberts, hükümetin Carpenter’ın telefon kayıtlarını araştırmasının bir Dördüncü Değişiklik araştırması olarak değerlendirildiğini yazdı.

“Hükümet’in konumu, dijital teknolojideki sismik değişimlerle, yalnızca Carpenter’ın konumunu değil, aynı zamanda herkesin kısa bir süreliğine değil yıllarca süren izini de mümkün kıldı.” Diye yazdı.

Roberts, hükümetin tarihsel GPS verilerinin Carpenter’ın Dördüncü Değişiklik korumaları ve mahremiyet beklentilerini ihlal etmesine izin vermenin, nerede olduğu konusunda “her şeyi kapsayan bir kayıt” ile yasa uygulayarak sağladığına dikkat çekti. Tarihsel GPS verilerinin gerçek zamanlı GPS izlemeden daha “gizlilik riski” sunduğunu ekledi.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nden avukatlar da dahil olmak üzere avukatları, Yüksek Mahkeme nezdinde cep telefonu konum verilerinin hassas dijital kayıtlar oluşturduğunu ve Dördüncü Değişiklik kapsamında korunması gerektiğini savundu.

Mayıs ayında, Oregon’dan bir Demokrat olan Senatör Ron Wyden, telefon servis sağlayıcılarına, Securus Technologies’e, polisin ABD’de kimsenin telefonunu izlemek için kullanabileceği çağrıları izleyen bir servis olan Securus Technologies’e konum verilerini neden verdiklerini sordu.

Federal İletişim Komisyonu, bu yıl Mayıs ayında, özel izin almaksızın ABD’de herhangi bir telefon bulabileceğini söyleyen bir şirket olan LocationSmart’a bir soruşturma başlattı. Wyden, Cuma günkü kararın gizlilik ve hükümet gözetiminin genişleyen gücüne karşı mücadele için “hoş bir adım” olduğunu söyledi.

“Mahkeme, dijital cihazların bir kişinin özel hayatının” mükemmele yakın gözetimini “sağlayabileceğinin tanınması, Anayasa’nın öngördüğü mantıksız arama ve el koymalara karşı hayati önlemlerin onaylanmasıdır.” Dedi.

Kaybedici argüman, telefon şirketlerinin müşterinin verilerini, yasalara uygun şekilde verebilmeleriydi. Duruşma sırasında ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı General Michael Dreeben, Yüksek Mahkemeye, insanların kendi bilgilerini hizmetlerine sunmak için bilgilerini teslim etmeyi kabul ettiklerini söyledi.Dreeben, Kasım ayında yaptığı açıklamada, “Bir işletmenin kendi işlemleri hakkında bir müşteri ile bilgi vermesini istiyor.” Dedi.

Yargılamadan önce, Apple, Facebook ve Google gibi büyük teknoloji şirketleri, Yargıtay ile bir arkadaş mahkemesine brifing (özet) verdiler. GPS verileri için bir karar verirken, Yüksek Mahkeme güvenlik kameraları, iş kayıtları veya gerçek zamanlı konum takibi için geçerli olmadığını söyledi.

Bilgisayar ve Haberleşme Sanayicileri Derneği başkanı Ed Black, kararın Dördüncü Değişikliğin verilerinizi hükümet gözetiminden nasıl koruduğu üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağını söyledi.

“Bu karar, kullanıcılara, yenilikçi dijital cihazlar ve hizmetler ile paylaştıkları hassas konum verilerinin yalnızca olası bir nedene dayalı bir izin ile kolluk kuvvetlerine açıklanacağı güvenini verecek” dedi.

İlker Taşcıhttp://www.turtech.com.tr

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

Bir cevap yazın


*