Güncel TeknolojiTeknoloji HaberleriYapay Zeka

DeepNude uygulaması kaldırılıyor.

DeepNude uygulaması kaldırılıyor. Bir süredir gündemde olan DeepNude uygulamasının oluşan olumsuzluklar nedeniyle kaldırılaması gündemde. Peki DeepNude uygulaması nedir? Bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse DeepNude, yapay zeka ile kadın fotoğrafları üzerinde oynamalar yaparak çıplaklık içeren sahte fotoğraflar tasarlayabilen bir uygulama. Yaygın ilgi gören bu uygulama, kısa süre içerisinde olumsuz tepkilerle de karşı karşıya kaldı. Kadın fotoğrafları üzerinde oynamalar yaparak sahte fotoğraflarla çeşitli manipülasyonlar yapmak daha önceden de bilinen bir şeydi. Ancak DeepNude uygulaması bu yönde amaçları olan kötü niyetli insanlar için bu işi daha kolay hale getirmiş oldu. Başka bir deyişle gizli kapaklı gerçekleştirilen bu kötü niyetli faaliyetler, kolay erişilebilir, halka açık bir uygulama halini aldı.

Uygulamanın yapımcılarını elbette bununla direkt olarak suçlamak doğru olmaz. Ayrıca uygulama neticesinde oluşan bu kötü duruma karşı onlar da sessiz kalmadı. Artan tepkiler ve çeşitli kötüye kullanım vakaları sonrasında proje sahipleri uygulamayı kaldırma kararı aldı. Henüz yeni bir uygulama olan DeepNude için yayın tarihi kısa sürdü ve veda erken geldi.

Artık DeepNude satışa sunulmayacak ve daha fazla sürüm piyasaya sürülmeyecek. Ekip ayrıca, yazılımı çevrimiçi olarak paylaşmaya karşı uyardı ve uygulamanın hizmet şartlarına aykırı olacağını söyledi. Yine de, “kesinlikle bazı kopyaların” çıkacağını kabul ediyorlar. Bu şekilde tasarlanan fotoğrafları algılama üzerine kurulu algoritmalar da mevcut. Ancak bu algoritmaların tam anlamıyla yeterli olamayacağı yönündeki görüşler yaygın durumda.

Windows ve Linux için mevcut olan uygulama, yapay zeka kullanarak bir kişinin çıplak görünmesini sağlamak için fotoğrafları değiştirme kabiliyetine sahip. Uygulamanın ücretsiz olan sürümü, sahte olduklarını belirten görüntülerin üzerine büyük bir filigran yerleştiriyor. Ücretli sürüm ise, Anakartın kolayca çıkarılabileceğini veya kırpılabileceğini söyleyen bir köşeye daha küçük bir filigran yerleştirmekte. Uygulama birkaç aydır satışta ve DeepNude ekibi yaptığı açıklamada “dürüst olmak gerekirse, uygulamanın o kadar iyi olmadığını” aktarıyor.

DeepNude uygulaması

DeepNude uygulaması (sahte çıplak fotoğraflar üreten) son buluyor.

Ancak, kullanımı çevresinde yaygın bir endişe uyandıracak derecelerde artış gösterdi. İnsanlar uzun süredir fotoğrafları dijital olarak manipüle edebiliyor olsa da, DeepNude bu yeteneği anında ve herkes için kullanılabilir hale getirdi. Bu fotoğraflar daha sonra kadınları taciz etmek için kullanılabilir. Eldeki bu sahte görüntüler, gerçekmişçesine çok farklı amaçlar için kullanılabilir. Bu durumda mağdur olan tarafın kalacağı durum oldukça zorludur.

Uygulamanın yaratıcısına göre bugün bu uygulamanın pek çok kopyası piyasaya sürülebilir. Gereken teknolojinin ortada olduğunu sözlerine eklerden, uygulamanın kötüye gidişatı durumunda kapatma taraftarı olduklarını da bir kez daha niteledi.

DeepNude’in ekibi, yazılımın uygun şekilde kullanılabileceği bir süre olacakmış gibi “dünya henüz DeepNude için hazır değil” diyerek kapatmayı açıklayan mesajlarını sonlandırıyor. Ancak duruma genel çerçevede bir göz attığımızda bu uygulamalar, insanların görüntülerinin hızlı ve kolay bir şekilde kötüye kullanılmasına izin verir ve şu an için, bunun olmasını engellemek için herhangi bir koruma varsa bu da yeterli derecede olmayacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı