1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

WhatsApp Durumu İçin Facebook Eklentisi Geliyor

WhatsApp, kullanıcılarının WhatsApp durumlarında diğer uygulamalarla paylaşmalarına izin verme fikrini test ediyor. Bugünden itibaren, WhatsApp’ın beta programındaki kullanıcılar, durumlarının altında yeni bir paylaşım seçeneği görmeye başlayacak ve bu durum doğrudan bir Facebook hikayesine bir durum göndermek veya Instagram, Gmail veya Google Fotoğraflar gibi başka bir uygulamaya göndermek için kullanılabilecek. WhatsApp Durumu, hizmetinizde, profilinizde 24 saat sonra kaybolan görüntü, metin ve videoları yayınlamanıza izin veren Instagram Hikayeleri tarzı özelliğidir.

Durumunuzu Facebook ile paylaşmak için doğrudan bir bağlantı olmasına rağmen, WhatsApp’tan bana hesaplarınızı iki hizmete bağlamak için hiçbir şey yapmadığını söyleyen uyarı görünüyor. Bunun yerine, diğer tüm uygulamalarla aynı iOS ve Android veri paylaşım API‘lerini kullanıyor, yani veriler cihazdaki uygulamalar arasında aktarılıyor. WhatsApp, Instagram gibi başka bir Facebook servisine veri paylaşsanız bile, iki mesajın Facebook’un sistemlerinde ayrı etkinlikler olacağını ve birbirleriyle bağlantılı olmayacağını söylüyor. WhatsApp durumunuzun otomatik olarak başka bir servise paylaşılması için bir seçenek de yok. WhatsApp, bu özelliğin kullanıcının tarafında aktif bir karar olmasını istediğini söyledi.

WHATSAPP BETA KULLANICILARINA BUGÜN BAŞLADI

WhatsApp, Facebook ile veri paylaşımı izlenimi yaratma konusunda dikkatli olmalıdır. Facebook mesaj servisini 2014 yılında tekrar edindiğinde, kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmayacağına söz verdi ve “bağımsız ve özerk bir şekilde” çalışacağını söyledi. 2016’da, şirket kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmaya başlayacağını söyledi . O zamandan beri, Facebook’a Fransız ve Alman düzenleyiciler tarafından uygulamayı durdurmaları söylendi. 2017 yılında şirket, Avrupa Komisyonu tarafından, satın almadan önce hesapları ne ölçüde bağlayabileceği konusunda yanıltıcı düzenleyiciler için 122 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Açıkçası, WhatsApp’ın yeni durum paylaşma özelliği, Facebook’u geçmişte başını belaya sokan veri paylaşımlarından hiçbirini yapmıyor. Ancak Facebook, her üç ana servisinden de kullanıcıların tek bir teknik arka uçta mesajlaşmalarına izin vermeye doğru ilerlerken, bunun gibi görünüşte masum olan özellikler bile yoğun incelemeye maruz kalabilir.

2017‘de yeniden başlatılan WhatsAppStatus, bugün 500 milyon kullanıcı tarafından kullanılmak üzere büyüdü ve 2020‘de, WhatsApp’ta reklamları gösteren ilk yer olacak.

Avatar
Cihangir Han DEVRAN

Bir cevap yazın


*