Android

Google, verilerinizi otomatik silmenize olanak tanıyor

Verilerinizi belirli bir süre sonra otomatik olarak temizlemek için arama motorundan yeni kontrollerin alınmasıyla Google’ın takibinden çıkmak artık biraz daha kolay.

Varsayılan olarak, Google, kullanıcının aradığı her şeyin, ziyaret ettiği her web sitesinin, Google hizmetlerini kullanan diğer herhangi bir uygulamanın, sitenin veya cihazın aktivitesinin ve Google Haritalar’ı veya Android cihazı kullanıcılar bir ayar sayfasında, Etkinlik Denetimleri’ndeki izlemeyi her zaman kapatabilir – veya “duraklatabilir” – Etkinlik Denetimleri ve hatırlarsa, Etkinlik Silme sayfasını kullanarak kaydedilen bilgileri el ile temizleyebilirler.

 Ancak bu seçeneklerin her ikisinin de dezavantajı vardır: izleme tamamen kapatılırsa, bazı Google ürünleri ve hizmetleri artık çalışmaz, etkinliğini el ile silmek, özellikle birden fazla Google hesabı olan kullanıcılar için bir angarya olabilir.

Mayıs ayında, şirket belirli bir süre sonra kaydedilen bilgileri otomatik olarak silme özelliğini başlattı (üç veya 18 ay tek seçenek). Bu özellik başlangıçta yalnızca “web ve uygulama etkinliği” ni kapsadı, ancak şimdi Google bu özelliğini, konum geçmişine kadar genişlediğini duyurdu.

Yine kullanıcılar, ekranın sağ alt köşesindeki etiketlenmemiş bir çöp tenekesi simgesinin geçmişi sileceği Google Haritalar zaman çizelgesinde oldukça gizli bir ayar yoluyla konum geçmişini manuel olarak silebilir. Ancak bu, kullanıcıların kayıtlarını düzenli olarak temizlerken kısa sürede kendi kayıtlarını ve hareketlerini ilk kez kolayca izleyebildiğini gösteriyor.

Otomatik veri silme özelliğini ne zaman kullanabiliriz?

Özellik, web’de henüz kullanılabilir durumda değil, ancak iOS ve Android Google uygulamalarının kullanıcılarının bu ayarı “çıktığı gibi” görmeye başlayacağını söylüyor. Bu, her iki dünyanın da en iyisine izin vermeli, kullanıcıların geçen hafta dolaştığı o güzel kafenin adını aramak gibi, her birinin uzun vadeli bir kaydını oluşturma riski olmadan, konum tarihinin bazı avantajlarından faydalanmalarını sağlamalı.

Diğer faaliyet kayıtlarının hala elle dikkat edilmesi gerekiyor. Şirket, kullanıcıların Google Asistanı tarafından yapılan ses kayıtlarını ve YouTube’daki arama ve görüntüleme geçmişlerini manuel olarak silmelerine izin verir, ancak kullanıcılar bu bilgileri tamamen saklamayı seçmemelerine rağmen, bu silme işlemlerini otomatikleştirmez.

Ve bu ayarların tümü yalnızca Google’ın tüketiciye yönelik kayıtlarını ve kişiselleştirmesini etkiler. Şirketin reklamlar için topladığı bilgiler, Google hizmetlerini kullanmanın zorunlu bir parçasıdır, ancak ayrı bir ayar, kullanıcıların reklam kişiselleştirmelerini kapatmasına izin verir.

Google, yeni kontrolleri ilk kez açıkladığında yaptığı açıklamada, “Verilerinizi her zaman sizin için en uygun şekilde yönetebilmelisiniz. Ve bunun gerçekleşmesi için en iyi kontrolleri vermeye kararlıyız” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı