BilimGüncel TeknolojiYapay Zeka

Robocrop: Dünyanın ilk ahududu toplama robotu

Robocrop: Dünyanın ilk ahududu

Robocrop: Dünyanın ilk ahududu toplama robotu karşımıza çıkıyor. Otonom makinenin günde 25.000’den fazla ahududu seçmesi ve insan işçileri geride bırakması bekleniyor. Robot, bir süre boyunca boyutlandırıldıktan sonra, kavrama kolu ile meyveyi toparlar ve zencefille bekleyen bir ağda biriktiriyor. Tüm işlem tek bir meyve için yaklaşık bir dakika sürüyor. Geliştirilmesi 700.000 £ olan bir robot için ağır ilerliyor gibi gözüküyor ancak her şey plana uygun ilerlerse meyve toplamanın geleceği bu olacak gibi görünüyor.

Plymouth Üniversitesi’nden Fieldwork Robotics’e göre, her robot sekiz saatlik bir vardiyada yaklaşık 15.000 toplama gerçekleştiren insan işçilerini geride bırakarak günde 25.000’den fazla ahududu seçebilecek.

Robot, İngiltere’nin Tesco, Marks & Spencer ve Waitrose’ı besleyen ana meyve üreticilerinden Hall Hunter ile ortaklaşa geliştirildi. 1.8 metre yüksekliğinde duran robotik kolu olan tekerlekli makine, West Sussex’deki Chichester yakınlarındaki bir Hall Hunter çiftliğinde bir serada tarla denemelerine başlandı.

Robocrop: Dünyanın ilk ahududu toplama robotu

Sensörler ve 3D kameralar tarafından yönlendirilen tutucu, yapay zekanın bir şekli olan makine öğrenimini kullanarak olgun meyvelere odaklanıyor.  Geliştiricilerin tam eğimde çalıştıklarında robotun tutucusu ahududuyu 10 saniye veya daha az bir sürede alıyor. Meyveler süpermarketlere taşınmaya hazır hale getirilmeden önce, olgunluğa göre sıralandığı bir tepsiye düşüyor. Gelecek yıl üretime girmesi beklenen son robot versiyonunda, hepsi aynı anda toplanan dört tutucu olacak. Çin’deki ayrı saha denemeleri, robotun domates toplayabildiğini ve karnabaharda serbest bırakıldığını göstermiştir. İngiltere’de çiftçiler insan işçiler tarafından toplanan bir kilo ahududu için £ 1 ila 2 £ ödüyor. Tasarlanan saha çalışması robotlarının çiftçilere daha ucuza kiralanması düşünülüyor.

Robotun mimarı Dr Martin Stoelen, ilhamını Plymouth Üniversitesi’ndeki havacılık mühendisliğinden ve Norveç’teki büyükanne ve büyükbabasının çiftliğinden alıyor. İlk önce en zor yumuşak meyvelerden biriyle uğraşarak, teknolojiyi ince ayarlayabilmeyi ve böylece robotun diğer meyveleri ve sebzeleri toplamak için kullanılabilmesini umuyor.

Robotlar, tarımda uzun vadeli otomasyon eğiliminin bir parçası olarak mahsullerin dokuma ve ekiminde ve sağım ineklerinde de kullanılmaya başlanmaktadır.  Buğday gibi tarla bitkilerini ağır tarım makinelerine göre daha yumuşak bir şekilde tohumlar, besler, temizler ve izler, böylece su ve böcek ilacı ihtiyacını azaltır.

Robotların yükselişi gerçekleşirse, öncelikle düşük vasıflı işleri etkilemesi bekleniyor.  Makinelerin bakımı ve hata ayıklaması için yeni vasıflı bir işçi kohortuna ihtiyaç duyulacak. Ancak robotların insanlar kadar etkili çalışması 10 yıl daha bekleyeceğiz gibi görünüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı