1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Black Mirror 5. sezon video oyunu fantazileriyle başladı

Black Mirror 5. sezon

Black Mirror 5. sezon başladı. Netflix’in merakla beklenen dizisinin yeni sezonu da tıpkı geçen sezonlar gibi etkili bir şekilde izleyiciyi ekrana bağladı. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen ve pek çok alanda hayatı kolaylaştırdığı düşünülen teknolojinin olası kötü yüzünü günümüzde çok iyi biçimde anlatan yapım Black Mirror. Bir dönem niş bir kitleye hitap eden Twillight Zone dizisinden sonra Black Mirror bu etkiyi sağlamaya çalışıyordu. 4 sezon sonunda seyirci tarafından büyük ilgi gören Black Mirror, aldığı ödüllerle de bu amacını büyük oranda gerçekleştirmiş görünüyor.

Teknolojik bir distopik geleceği gözler önüne seren Black Mirror, ister Boston Dynamics’in köpek robotunu “Metalhead” de avcı katili bir güvenlik botu olarak hayal ediyor olun, isterse çevrimiçi puanlama sistemlerini “Nosedive” de toplum çapında yaygın bir statü oyununa dönüştürsün, pek çok farklı ve çarpıcı şekilde vermek istediği anafikri kalıcı bir şekilde özümsetti. Zaman zaman pek çok insan için rahatsız edici boyutlara ulaşan seri, her seferinde bizi şaşırtmayı ve hangi noktaya kadar varılabileceğini merak ettirmeyi sürdürdü. Daha ilk bölümden çok çarpıcı bir başlangıç olduğunu tüm sevenleri anımsıyor olmalı.

Serinin uzun süredir beklenen 5. sezonu 5 Haziran tarihinde yayınlandı. 3 bölüm olan sezonda Miley Cyrus ve Anthony Mackie gibi ünlü isimleri görüyoruz. Bu da heyecanı bir kat daha artırdı diyebiliriz. İlk bölümün başrolünde yer alan Anthony Mackie, son dönemdeki etkili oyunculuğunu seride de sergilemiş. Heyecan dolu bir girişten sonra dilerseniz ilk bölümle alakalı yazımıza başlayalım. Başlamadan önce tabi ki yazının devamının spoiler niteliğinde olacağı uyarısını yapmalıyız.

Black Mirror 5. sezon ilk bölüm: Striking Vipers

Black Mirror 5. sezon

Bölüm başlangıcında, Danny (Marvel Sinematik Evreninde oyuncu Anthony Mackie) ve kız arkadaşı Theo (Nicole Beharie), Danny’nin arkadaşı Karl (Aquaman’ın Black Manta, Yahya Abdul-Mateen II) ile bir daire paylaşıyor. Aralarındaki dinamik yeterince hoş, ancak biraz yapay hissettiriyor. Danny, etrafındaki herkese karşı biraz melankolik ve uzak görünüyor. Tıpkı kafasında özel bir yerde yaşıyormuş gibi. Geleceğe dair ciddi planları olan taraf olarak Danny’i gösterebiliriz. Karl ise daha şakacı, video oyunları ile meşgul uçarı bir karakter. Bir derece zıt kutuplar olan bu ikili arasında zoraki bir kardeşlik söz konusu desek de en azından bölüme ismini veren Striking Vipers oyununda bir noktada buluşuyorlar.

Aradan geçen 11 yıl sonrasında Danny ile Theo mutlu bir aile kurmuşlardır. Çocuk yapma planları olan ikili sorumluluk sahibi bir hayat tarzını da benimsemeye çalışmaktadır. Danny’nin 38. yaş gününde partiye gelen Karl ise eski yaşam tarzını sürdürmektedir. Danny’nin aksine Karl sürekli bir ilişkiye sahip değildir ve halen beğendiği güzel kızları ayartmaya çalışmaktadır. Ne var ki Karl’ın kendinden yaşça küçük sevgilileri ile arasındaki kuşak çatışmasını da bu bölümde görmekteyiz. Danny’nin sorumluluk sahibi bir bireye dönüşüm çabası ve Karl’ın kuşak çatışması girdabında geçirdiği yalnız yıllar esnasında Karl’ın doğum günü hediyesi, ikiliyi bir anda yıllar öncesine götürecektir.

Karl Danny’e yıllar önce hayranı oldukları Striking Vipers oyununu hediye almıştır. Ancak bu yeni oyun eskisinden farklı olarak çok daha teknolojik bir formattadır. Artık gelişen teknoloji ile sanal gerçeklik teknolojisi söz konusudur. İkili nostaljik özlemleri ve yeni heyecanlarla oyuna başlarlar. Tıpkı eski zamanlardaki gibi Karl, Roxette (Pom Klementieff, Guardians of Galaxy filmlerinden aka mantis) Danny ise Lance (Ludi Lin) karakterini seçer. Favori karakterleriyle ikili oyuna başlar.

Dövüş oyununda beklenmedik son

Başlangıçta dövüş oyunu temasının hakim olduğu oyunda bir anda işler başka bir noktaya kayar. Oyunda kadın karakteri seçen Karl ve erkek karakteri seçen Danny, sanal gerçeklik teknolojisi ile oyundaki her şeyi fiziksel olarak hissetmektedir. İkili dövüşün bir bölümünde fazla yakınlaşır ve bir anda öpüşmeye başlarlar. Derhal oyundan çıkarlar ve bir süre konuşmazlar. Sonraki gün ikili tekrar oyuna girip önceki seferde sarhoş olduklarını söyleyerek durumu geçiştirirler. Bu kez gerçek bir dövüş olacak deyip oyuna başlayan iki arkadaş, oyun başlar başlamaz yine öpüşmeye başlar ve bu kez iş daha da ileriye gider.

Zamanla bu iş sürekli hale gelir ve hem Danny hem de Karl sanal gerçeklik karakterleri ile girdikleri bu ilişkiden çok keyif aldıklarını fark ederler. Öyle ki Danny artık Theo’ya eskisi gibi ilgi duymamaktadır. Theo’nun bu ilgisizliği fark etmesiyle işler sarpa sarar ve Danny artık bu durumun sona ermesi gerektiğini düşünür. Bölümün devamında Karl’ın yoğun ısrarıyla ikili bir araya gelip bu hislerin gerçekte de olup olmadığını test ederler. Ne var ki aralarındaki bu ilişki gerçek hayatta karşılık bulmamaktadır. Danny bu test sonrasında bunun saçmalıktan ibaret olduğunu ve bitirmeleri gerektiğini söylese de Karl sanal gerçeklik vasıtasıyla vardıkları bu zevkin doruk noktası olduğu ve bırakmamaları gerektiği konusunda ısrar eder.

Bölümün sonunda iyice sarpa saran bu garip ilişki üçgeni bir şekilde durulmuştur. Theo bu durumu olgunlukla karşılamış ve enteresan bir anlaşma ile her şey tatlıya(!) bağlanmıştır. Bu bölümde sanal gerçeklik, video fantazi oyunları ve çarpık ilişkiler gibi konular işlenmiştir. Farklı cinsel tercihlere de atıfta bulunulan bölümde insanların sorumluluk sahibi olma sürecinde yaşadıkları gelgitlere de değinilmiş. Olayın beklenmedik boyutlara varması ve abartı denebilecek bir hal alması genel Black Mirror çerçevesini bize hissettiriyor. Ancak yine de ilk sezonların beynimize işlettiği çarpıcı etkinin ilk bölümde yüzde yüz yansıdığını söylemek zor olsa gerek.

Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*