1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Huawei’ye Ticaret Savaşında Bir Darbe Daha

Amerika’nın Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşı Trump’un agresif yaklaşımı ile son sürat devam ediyor. Bu savaşın, CEO’sunun Kanada’da gözaltına alınması ile başlayan Huawei kanadı, Amerikalı şirketlerin ilişkilerini kesmesi ile devam ediyor. Google, Intel gibi büyük şirketler Huawei’ye hizmet ve ürünlerini yasaklamıştı. Şimdi ise Facebook, Huawei’ye yasak koymak üzere.

Facebook, artık Huawei telefonlarda Facebook uygulamalarını ön yüklü olarak gelmesine izin vermeyecek. Trump’ın buna karşı etkili bir ticaret yasağı çıkarmasının ardından Batı teknoloji şirketlerinin kuşatılmış Çin telefon devi ile bağlarını kestiler.

Huawei telefon sahipleri, WhatsApp, Instagram ve Facebook uygulamalarını diğer uygulamalar gibi uygulamaları indirebilecek, kullanabilecek ve Google Play Store‘dan güncellemeler almaya devam edecekler. Huawei, onları Twitter gibi önceden yüklenmiş çeşitli servislerin yanında olarak1 kutudan çıkaramayacak.

Facebook, ticaret yasağı ile başa çıkmak için Google’dan daha farklı bir yol izlemeye başladı. Google, mevcut Huawei telefonlarına güvenlik güncellemeleri göndermeye devam etmek için geçici bir lisans verdi. Halen mağazalarda veya “henüz gönderilmemiş ve hatta henüz üretilmemiş olanlar” da bulunan Huawei telefonları önceden yüklenmiş Google hizmetlerine sahip olacak. Facebook “fabrikayı henüz terk etmemiş olan herhangi bir telefona” uygulamalarını önceden yüklemeyi reddettiğini söylüyor.

Sonuçlar, sırasıyla temel Android hizmetlerini kullanma ve kendi yongalarını geliştirme yeteneğini kısıtlayan Google ve ARM’tan önceki kararların yanı sıra Huawei’den endişe etmek zorunda değil. Ancak, Facebook’un hareketi, Huawei’nin müşterilere çok önemli üçüncü taraf uygulamaları sunabilmesi için başka bir potansiyel yolun kapanmasına neden oldu.

Cihangir Han DEVRAN

Bir cevap yazın


*