1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Bitcoin, bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin Madenciliği; Bitcoin işlemlerini yönetmeye yardımcı olan ve yeni “Kolay para kazanma yöntemi” algısını yaratan bir olaydır. Bitcoin değer olarak hızla yükseliyor fakat zaman içinde değerlerini de koruması gerekir tabi.

Doğrudan Bitcoin satın alarak işe başlayabilirsiniz bunun için yüzlerce site bulunmakta, ancak
piyasa şu sıralar karmaşık durumda. 1 bitcoin yaklaşık olarak 36.000 Türk lirası. Bitcoin‘in değeri şu anda herkes için tahminidir, azaltabilir artabilir ve hisse senetlerinin aksine, bu şeyler bölünmez. Peki bitcoin madenciliği nedir?

Bunu, büyük asal sayıları bulmak veya bir dosyanın şifresini çözmek, anahtarları denemek için bir grup insan tarafından yapılan iş olarak düşünün. Fakat “mayınlı” her blok için sadece 25 BTC ya da şu anki değeriyle 900.000 Türk lirasının mevcut olduğunu bilelim. DDOS’un birçok bitcoin ile ilgili hizmetlere saldırdığı, bilgisayar korsanlarının fiyatı düşürmek ve kararsızlık enjekte etmeleri için doğrudan kullandığı bir yöntemdir.

Öyle görünüyor ki, madencilik tek başına neredeyse göz ardı ediliyor. Blokları bulma süreci şu sıralar çok popüler olma sebebiyle, çok fazla işçi olduğundan maalesef daha az kar güdülüyor. Bir makineyi (bilgisayarı) bir kenara bırakıp, algoritmaları sonsuz bir şekilde çalıştırabiliyor olsanız da, enerji maliyeti ve ekipmanın kullanımdan kaldırılması, gerçek bitcoin değerlerinden daha pahalıya mal oluyor.

Bununla birlikte havuzlanmış madencilik, çok daha kârlıdır. “Slush havuzu” gibi bir hizmet kullanarak işi bir grup insan arasında bölebilirsiniz.

Bu basitleştirilmiş olsa da, temelde sistemin çalışma mantığı budur. Bir blokta hisseleriniz için çalışıyorsunuz ve tamamlandığında, size daha az ücret ödeyerek işçilerin sayısına göre blok yüzdesini elde ediyorsunuz. Bir bilgisayarı sürekli çalıştırarak bu yöntemle hafta sonu yaklaşık (Kötü ekran kartı sebebiyle) 0,78 dolar kazanabildim. Fakat bir o kadarda elektrik enerjisi kullandığımı da söyleyebilirim.

İlker Taşcıhttp://www.turtech.com.tr

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

Bir cevap yazın


*