Kripto Para

Yearn.finance (YFI), Bitcoin’in rekorunu zorladı

Yearn.finance

Son haftalardan sonra en çok söz ettiren DeFi projesi yearn.finance YFI’in token’ı dün Bitcoin’in tarihi fiyat rekorunun kıyısından döndü.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu yearn.finance’in yönetim token’ı YFI, belki de son günlerde en çok konuşulan kripto paraların başında geliyor. (Yearn.finance)

YFI, geçtiğimiz hafta 16 bin doları aşmış ve ardından geri çekilmişti. Dün ise Bitcoin’in 2017’de gerçekleştirdiği tarihi fiyat rekoruna iyice yaklaştı.

Daha öncesinde iearn.finance olarak bilinen yearn.finance’in token’ı YFI, dün akşam saatlerinde Binance üzerinde 19 bin 500 doları gördü. Yine aynı borsada Bitcoin’in rekor fiyatı ise 19 bin 798 dolardı.

Peki saatler içinde YFI’nın 5 bin dolar değer kazanmasını sağlayan gelişmeler neydi?

Dün, para piyasası protokolü Aave (LEND), YFI’yi listelemeye başladı. Bilindiği üzere Aave, şu anda en büyük DeFi protokolü konumunda. Protokolde 1 milyar 500 milyon doların üzerinde kilitli değer bulunuyor.

YFI’ı hareketlendiren tek gelişme bu değildi. Aave’de listelenmeye ek olarak yearn.finance geliştiricisi Andre Cronje, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ile bir iş birliği yaptıklarını ifade etti. FTX, geçtiğimiz günlerde büyük bir hamle yaparak 6 milyon kullanıcılı kripto para uygulaması Blockfolio’yu 150 milyon dolara satın aldığını açıkladı. Borsanın bir bölümünde ise Binance’in de payı var.

Yearn.finance’te ürün geliştirme çalışmaları da tüm hızıyla sürdürülüyor.

YFI, haberin yayına girdiği dakikalarda 17 bin 982 dolardan işlem görüyor.

Yearn.Finance Nedir ?

Tek kişilik bir proje olan YFI; yatırımcıların kar amaçlı kripto para borç verme süreçlerini yönetmeyi amaçlıyor. Pek çok DeFi protokolü içerisinde yönlendirilen yatırımlar sahibine de kazandırmış oluyor. YFI içerisinde sabit kripto paralar ile kaldıraçlı işlem sistemi, tek taraflı işlem borsası gibi araçlar da yer alıyor. Projenin sahibi YFI’nın aslında bir oy verme birimi olmasını ve bu nedenle 0 değer taşımasını istemişti. Bunu da her platformda dile getirmişti. Ne var ki ödül havuzları başladığında 3$ olarak değerlenen YFI bu hafta 26000$ sınırını geçerek BTC’yi ikiye katladı. Ayrıca kripto para piyasasındaki en değerli para ve yatırımı en fazla geri ödeyen para oldu. (Yearn.Finance)

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı