Güncel TeknolojiHaberlerKripto ParaSosyal Medya

Facebook projesi kripto para libra finansal güvenlik uyarısı aldı!

Facebook‘un kripto para projesi için Prof. Dr. Emin Gür Sirer çok önemli açıklamalarda bulundu. Sirer, libra için finansal bilgilerimizin şirketin 28 paydaşına emanet edildiğini ve bunun çok tehlikeli olduğunu söyledi.

Cornell Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Departmanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Gür Sirer, Facebook tarafından tasarlanan kripto para projesi olan libra‘nın bazı devletleri rahatsız etmesinin iki nedeni olduğunu söyledi. Bu nedenlerden ilki herkesin bildiği üzere Facebook şirketinin veri güvenliği açısından bozuk bir sicile sahip olması.

Bu nedenlerden ikincisi ise Facebook‘un kripto projesi olan libranın 28 paydaşı olması. Yani bu demek oluyor ki tüm finansman bilgilerimiz bu 28 paydaşın elinde olacak.

Prof. Dr. Emin Gür Sirer’e göre: Libra projesi büyük bir yasal düzenleme problemiyle karşı karşıya. Hayata geçirilmesi de en az 1-2 yıl alacak.

Sirer, son olarak sözlerine şunları da ekledi:

“Bu yüzden devletlerin konuya bakışları biraz negatif. Çünkü genelde blokzincirinde bütüncül kontrol ellerinden çıkmış oluyor. Bu, önüne geçebilecekleri bir şey değil. Diyelim ki yönetmelik çıkararak sistemin kullanımı yasaklandı. Basit mobil uygulamayla bu sistemlerin bir parçası olmak mümkün. Dolayısıyla devlet, uygulayamayacağı bir yasak koymuş oluyor. Bu yüzden devletlerin yasaklama yerine yaptırımları sisteme giriş ve çıkışlara göre belirlemesi gerekiyor. Yani, para akışına yönelik gerekli takipleri yapmak yeterli olacaktır.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı