APPLE YENİ iOS 11.4.1 GÜNCELLEMESİNİ YAYIMLADI!

HIRSIZLARIN VERİLERİNİZE ERİŞİMİ DAHA DA ZORLAŞACAK!

Apple bugün iOS 11.4.1‘i piyasaya sürdü ve çoğumuz zaten iOS 12‘de gelen tüm yeni şeylere bakarken, bu küçük güncelleme önemli bir yeni güvenlik özelliği içeriyor: USB kısıtlı mod. Apple, bir iPhone’un şifresini çözmek ve Apple’ın olağan şifreleme önlemlerinden kaçınmak için yıldırım üzerinden bağlanan kolluk kuvvetleri ve özel şirketler tarafından kullanılan USB cihazlarına karşı koruma ekledi.

Apple’ın ifadeleri biraz kafa karıştırıcı. İphone’unuzun en güvenli olmasını istiyorsanız, geçiş özelliğini devre dışı bırakmalısınız.

Apple’ın USB kısıtlı modunu uygulama kararı, kullanıcı gizliliği için bir destek olmakla birlikte, şirketi, kurtarılan veya el konulan İphone’larda saklanan bilgilere erişmek isteyen kolluk kuvvetleri ve yetkililerle çelişebilir. Apple,” müşterilerin bilgisayar korsanlarına, kimlik hırsızlarına ve kişisel verilerine izinsiz girişlere karşı savunmalarına yardımcı olmak için her Apple ürünündeki güvenlik korumalarını sürekli güçlendiriyoruz ” dedi. “Kolluk kuvvetlerine karşı en büyük saygımız var ve işlerini yapmak için çabalarını boşa çıkarmak için güvenlik geliştirmelerimizi tasarlamıyoruz.”

Şirket, San Bernardino terörist çekimlerine bağlı bir iPhone üzerinden 2016’da FBI ile ünlü bir şekilde karşı karşıya kaldı. Apple ajansı tüm iOS ürünleri üzerinde şifrelenmiş verileri korumak için tasarlanmış güvenlik önlemleri bypass izin veren özel bir yazılım inşa etmeyi reddetti, böyle bir “arka kapı” hızlı bir şekilde kötü niyetli ellere ve milyonlarca tüketici savunmasız yapar korkusuyla. FBI, 2017 yılının mart ayında Apple‘a karşı davayı düşürdü ve telefonda bilgilere başka yollarla erişmeyi başardığını açıkladı. Bu istismar USB’NİN üzerindeyse, Apple artık bir iPhone’a girme caddesini etkili bir şekilde kapattı.

USB kısıtlı modun yanı sıra, iOS 11.4.1, Airpods özelliğini Bul ve döviz hesaplarıyla senkronize etme için büyük ölçüde hata düzeltmelerinin bir sürümüdür.

 IOS 11.4.1 GÜNCELLEMESİNİ ALAN CİHAZLAR  

 Bu güncellemeden yararlanan iPhone modelleri şu şekilde olacak:

-iPhone X
-iPhone 8 Plus
-iPhone 8
-iPhone 7 Plus
-iPhone 7
-iPhone 6s Plus
-iPhone 6s
-iPhone 6 Plus
-iPhone 6
-iPhone SE
-iPhone 5s

 

 

Zeynep Olgac

Bir cevap yazın


*