1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

ZTE Axon 10 Pro. Çin’deki ilk 5G Telefon

ZTE Axon 10 Pro modelini duyurdu. ZTE, bugün Axon 10 Pro 5G’nin piyasaya sürülmesiyle Çin’de bir 5G cep telefonu piyasaya süren ilk telefon üreticisi oldu. Şubat ayında MWC’de ilan edilen Axon 10 5G, 6.47 inç 1080p AMOLED ekranla donatılmış olarak geliyor. Ayrıca Qualcomm’un Çin’in yaklaşmakta olan 5G kablosuz ağına bağlanmak için ilk nesil X50 5G modemlerinden birini kullanacak. Bir süredir gündemde olan 5G teknolojisinin Çin’deki ilk önemli adımı böylece atılmış oldu.

Çinli müşteriler bugünden itibaren 5G’li bir cihaza ulaşabilseler de, TechCrunch’ın China Mobile’in 5G hizmetlerini ilk kez ticari olarak piyasaya sürmesinin beklendiğini belirten haberine göre Ekim ayına kadar çalıştırmak için 5G ağına erişime sahip olamayacaklar. China Mobile, yıl sonuna kadar ülkedeki 50’den fazla şehirde 5G şebekesine sahip olmayı umuyor. China Telecom ve China Unicom gibi diğer iki Çinli kablosuz taşıyıcı da, kendilerine ait 5G ağlarını işletmek için lisans aldı.

ZTE Axon 10 Pro

ZTE Axon 10 Pro ÇİN’in ilk 5G telefonu

Bu ZTE‘nin, kendi ülkesinde 5G cep telefonu duyuran ilk marka olan Çinli akıllı telefon rakibi Huawei’yi mağlup ettiğini gösteriyor. Geçen ayın sonlarında İngiltere gibi diğer ülkelere gelmesine rağmen, Huawei‘nin ilk 5G cep telefonu olan Huawei Mate 20 X 5G‘yi 16 Ağustos’ta Çin’de piyasaya sürmesi beklenmiyor. Çinli üreticiler OnePlus, Oppo ve Huawei’nin yanı sıra, başka bölgelerde de mevcut olan 5G cihazlarına, yani OnePlus 7 Pro 5G ve Oppo Reno 5G’ye sahipler. Bakalım Çin’de ilk adımı atan ZTE‘den sonra diğer markalardan ne gibi hamleler gelecek. 5G piyasasına dair yeni gelişmeler ve daha pek çok alanda güncel teknoloji haberlerinden habersiz kalmamak için bizi takip etmeye devam edin.

Avatar
Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*