1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Huawei Hongmeng OS işletim sistemi duyuruluyor

Huawei Hongmeng OS işletim sistemi duyuruluyor. Bir süredir merakla beklenen işletim sistemi sonunda gün yüzüne çıkacak. Yeni bir raporda, Huawei’nin Android’in yerini alabilecek veya değiştiremeyeceği alternatif işletim sistemi olan Hongmeng OS’nin, güvenlik açığına yakın olabileceği iddia ediliyor. Rapor, Çin’in devlet tarafından işletilen Global Times’ından geliyor ve bir dereceye kadar kuşkuculukla ele alınmalı. Ancak kısa zaman içerisinde haberin doğrulanması için birkaç önemli ayrıntıya yer verilmeli.

Her şeyden önce, Huawei’nin Hongmeng OS’i 9 Ağustos Cuma günü Çin’deki Dongguan’da başlayacak olan geliştirici konferansında göstereceği bildirildi. Huawei yöneticileri, Reuters’e göre, ilk önce Honor smart TV’lere gelmesine rağmen, yazılımın öncelikle IoT cihazları için tasarlandığını söyledi.

Huawei Hongmeng OS

Huawei Hongmeng OS işletim sistemi

Bildiğiniz üzere dünyaca ünlü teknoloji markası Huawei’in ABD yönetimi ile güvenlik sebebiyle arası bozulmuştu. Akabinde pek çok marka ile ortaklığı çıkmaza giren Huawei yeni bir işletim sistemi tasarladıklarını duyurmuştu. İşte bir süredir merakla beklenen yeni işletim sistemi hakkında son gelişmeler ve duyuru tarihi şimdi karşımızda. Rapor, Hongmeng OS‘yi, Google’ın çeşitli form faktörleriyle çalışmak üzere tasarlanan deneysel bir işletim sistemi olan uzun süredir devam eden Fuchsia ile karşılaştırıyor. Hongmeng OS‘nin bir mikro çekirdeğin etrafına kurulduğu söyleniyor. Böylece “yapay zekayı daha iyi karşılayabilir ve birden fazla platformda çalışabilir”.

Bununla birlikte, Global Times ayrıca bir Hongmeng OS akıllı telefonunun çalışmalarında ve zaten test edilmekte olduğunu belirtti. İlk cihaz, Huawei’nin Mate 30 Pro amiral gemisinin yanında, yılın dördüncü çeyreği için belirlenen bir çıkış tarihi ile birlikte piyasaya sürülebilir. Bununla birlikte, telefonun yaklaşık 2.000 yuan (~ 288 $) olarak ayarlanmasıyla düşük-orta seviye segmentini hedeflemesi bekleniyor.

Avatar
Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*