1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Apple iPhone 2021 yılında ekran parmak izi beklentisi

Apple iPhone 2021 yılı için ekran içi parmak izi sensörünü duyurabilir iddiası gündemdeki yerini aldı. Apple, Touch ID‘yi 2021 iPhone’larında bir ekran parmak izi sensörüyle yeniden tanıtmayı planlıyor; bunun üzerine belirtilen endüstri analisti Ming-Chi Kuo’nun yeni bir raporu var. 9to5Mac, analistin teknolojinin Apple’ın Face ID yüz tanıma teknolojisine iki yıl içinde ekleneceğini ve iki güvenlik yönteminin birleşik bir deneyim sunmak için birbirlerini destekleyeceğini belirtti.

Ekrandaki parmak izi sensörleri, bir süredir Vivo’nun X20 Plus UD’sinde geçen yılın başlarında göründüğü üzere kullanılıyor. Apple, en azından 2017’den bu yana, kendi başına bir parmak izi algılayıcı için patent başvurusunda bulunduğundan beri teknolojinin üzerinde çalışıyor olabilir. Mevcut ekran parmak izi sensörü teknolojilerinin sınırlamalarının sorunlar yarattığı düşünülüyor. Bunlar yüksek güç tüketimi, küçük bir algılama alanı boyutu, kalın algılama modülleri ve üretimdeki zorlukları içeriyor. Kuo, Apple’ın Qualcomm’a benzer bir ultrasonik parmak izi algılama çözümü kullanmasının muhtemel olduğunu söylediğinde, bu sorunların çoğunun 2021 yılına kadar aşılacağını iddia ediyor.

Apple iPhone 2021

Apple iPhone 2021’de ekran parmak izi sensörü ile gelebilir

İPhone’da kullanılmasının yanı sıra 9to5Mac, Kuo’nun, Apple’ın gerçekten dahil etmeyi planladığını söylemedi. Ancak teknolojinin Apple Watch için daha uygun olabileceğini öne sürdüğünü belirtti. Apple Watch şu anda hiçbir biyometrik güvenlik biçimi içermiyor ve bir PIN koduna güveniyor.

Dokunmatik Kimlik ve Yüz Kimliği güvenlik sistemlerini birleştirmek, merak uyandırıcı bir fikir olacak. Potansiyel olarak, bu bir tür iki faktörlü biyometrik kimlik doğrulamasının kapısını açıyor. Bu da potansiyel bir hacker’ın hem yüzünüzü hem de parmak izinizi taklit etmek zorunda kalması anlamına gelir. Bilgisayar korsanları, Touch ID‘yi teknolojinin ilk başlatılmasından sonraki 24 saat içinde yakalayabildiler, ancak teknolojinin başka bir biyometrik güvenlik şekliyle birlikte kullanılması durumunda atlanması çok daha zor olacaktır.

Her ne kadar Kuo, Apple’ın gelecekteki gelişmelerini tahmin etmede iyi bir geçmişe sahip olsa da, bunun gibi bir tahmin özellikle de piyasaya sürülmesine iki yıldan fazla bir süre olan ürünler için iddialı bir tahmin olacaktır. Teknoloji, Apple’ın beklediği kadar hızlı ilerlemeyebilir ve Apple’ın planlarını değiştirmesinin başka nedenleri de olabilir. Bununla birlikte, söz konusu girişim, şirketteki yaklaşmakta olan telefonlara 2017’de iPhone X‘in tanıtımından bu yana en önemli etkiyi yaratabilir. Apple iPhone 2021 yılında yeni modelinde ekran içi parmak izi sensörü kullanacak mı sorusu şimdiden merak uyandırdı. Bu konudaki tüm gelişmeler ve daha pek çok güncel teknoloji haberi için takipte kalın.

Avatar
Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*