BilgisayarGüncel TeknolojiYazılım

Ubuntu Artık Steam Desteklemeyecek

Linux‘ta Steam‘in kullanılabilirliği, özellikle Windows tabanlı oyunlar çalıştırmak için Steam Play uyumluluk katmanının en son eklenmesiyle, linux platformunda oyun oynamada bir patlama oldu. Valve her zaman oyuncuların en popüler masaüstü Linux dağıtımı olan Ubuntu Linux’u çalıştırmalarını önermişti, ama bu şimdi değişiyor.

Geçen Cuma günü Valve‘daki bir geliştirici, bu ekim ayında çıkacak olan Ubuntu Linux 19.10⁠‘un Steam tarafından desteklenmeyeceğini açıkladı. Valve hala Linux destekliyor, sadece Ubuntu işletim sisteminin gelecekteki sürümleri desteklemeyecek.

Peki Valve neden en popüler Linux masaüstü işletim sistemini kullanıyor? Ubuntu’nun sahibi ve geliştiricisi olan Canonical, geçen hafta Ubuntu 19.10’un herhangi bir 32 bit paket içermeyeceğini söyledi. Bu, herhangi bir 32-bit kütüphaneye veya sürücüye dayanan uygulamaların işe yaramayacağı anlamına gelir, bu da Steam‘de çok fazla oyun demek. Asıl Linux çekirdeği hala 32 bit yazılımı desteklemekte. Ancak 32 bit bileşenleri geliştirmek ve test etmek için Ubuntu gibi işletim sistemi distribütörleri gerekir.

Canonical, bu sabah tepkilere yanıt olarak “Ubuntu 19.10 ve 20.04 LTS için seçilen 32-bit i386 paketlerini güncellemeye devam edeceğini” ve oyun topluluğuyla uzun vadeli çözümler üzerinde çalışacağını belirten bir bildiri yayınladı.

Olası uzun vadeli bir çözüm, Steam‘i gerekli tüm 32-bit kitaplıklarla birlikte gönderilebilecek bir konteyner biçimi olan ‘Snap‘ paketine paketlemek olabilir. Bununla birlikte, en azından şu anda, Valve‘ın bu rotadan ilerlemek ile ilgilenmediği görülüyor.

Bu hamle muhtemelen son zamanlarda LinusTechTips ve diğerleri tarafından harika bir oyun işletim sistemi olarak vurgulanan Pop! _OS dahil Ubuntu’ya dayalı düzinelerce Linux dağıtımını etkileyecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı