AndroidGüncel TeknolojiiOSMobilMüzikOyun

Trump, TikTok satışını zorlamak için yeni emirlerde bulundu

Başkan, popüler video uygulamasını hedefleyen iki idari emir yayınladı.

Başkan Donald Trump, TikTok ile ilgili olarak, bir hükümet panelinin eylemi tavsiye etmesinden sonra, ana şirketinin popüler kısa video uygulamasının ABD operasyonlarını satması gereken süreyi uzatan yeni bir idari emir yayınladı.

Cuma günü geç saatlerde verilen yeni emir, Çinli ebeveyn ByteDance’a ABD kolunu elden çıkarmak için bir anlaşma yapması için 90 gün veriyor. Ayrıca ByteDance’e ABD TikTok kullanıcılarından elde edilen verileri silmesi için talimat veriyor.

İdari emir, “Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki şirketler tarafından geliştirilen ve sahip olunan mobil uygulamaların Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygınlaşması. Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit etmeye devam ediyor.” “Şu anda, özellikle bir mobil uygulama olan TikTok’un oluşturduğu tehdidi ele almak için harekete geçilmesi gerekiyor.”

Trump Yeni Emirlerde Bulundu

Trump’ın hamleleri, TikTok’u içeren haftalarca süren yüksek dramın ardından geldi. Başkan, TikTok’u Çin’in koronavirüs pandemisini ele almasına yanıt olarak şirkete karşı harekete geçeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo daha önce Trump’ın yasağı düşündüğünü çünkü uygulamanın ABD kullanıcı verilerini Çin hükümeti için erişilebilir hale getirebileceğini söyledi.

TikTok, idareyi kötü niyetle hareket etmekle suçlayan kör bir blog gönderisinde orijinal yönetici emrini patlattı.

TikTok’un blog yazısı “Neredeyse bir yıldır, ifade edilen endişelere yapıcı bir çözüm sağlamak için ABD hükümeti ile iyi niyetle ilişki kurmaya çalışıyoruz, bunun yerine karşılaştığımız şey, idarenin gerçeklere hiç dikkat etmemesi, standart yasal süreçlerden geçmeden bir anlaşmanın şartlarını dikte etmesi ve özel işletmeler arasındaki müzakerelere kendini sokmaya çalışmasıydı.” deniliyor.

Araştırma firması Sensor Tower’a göre, bu yılın ilk yarısında 623 milyon indirme ile 2 milyardan fazla indirildi. Hindistan en büyük pazarı olmuş, onu Brezilya ve ABD izliyor.

ABD, uygulama konusunda endişelenmekte yalnız değil. Hindistan zaten TikTok’u yasakladı ve Avustralya da engellemeyi düşünüyor. Trump, yürütme emrinde Hindistan yasağını gösterdi.

İşte TikTok’a karşı siyasi tepki hakkında bilmeniz gerekenler.

Trump yönetimi TikTok için neden endişeli?

TikTok, Çin hükümetine devredilebilecek Amerikalılarla ilgili bilgileri topladığı endişeleri nedeniyle Trump yönetiminin ve hükümetin diğer bölümlerinin dikkatini çekti.

ABD Ordusu ve Donanması, servis üyelerinin uygulamayı devlet tarafından verilen telefonlara indirmesini yasakladı. Hem ABD Temsilciler Meclisi hem de Senato, TikTok’un devlet tarafından verilen tüm telefonlarda kullanılmasının yasaklanması yönünde oy kullandı.

İki senatör ayrıca, Adalet Bakanlığı’ndan video konferans uygulaması Zoom’un yanı sıra TikTok için bir soruşturma açmasını talep etti.

Açıklamalar Trump yönetimini tatmin etmedi.

Başkanın ilk idari emri, “TikTok, internet ve konum verileri, tarama ve arama geçmişleri gibi diğer ağ etkinliği bilgileri de dahil olmak üzere kullanıcılarından çok sayıda bilgiyi otomatik olarak toplar,” diye okur.

“Bu veri toplama, Çin Komünist Partisinin Amerikalıların kişisel ve tescilli bilgilerine erişimini sağlamakla tehdit ediyor. Potansiyel olarak Çin’in Federal çalışanların ve yüklenicilerin konumlarını izlemesine, şantaj için kişisel bilgi dosyaları oluşturmasına ve kurumsal casusluk yapmasına izin veriyor.”

TikTok bu endişeleri gidermek için ne yaptı?

Şirketin ilk yönetim emrini takip eden blog yazısı, TikTok’un itirazlarını açıklıyor.

“TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile hiçbir zaman paylaşmadığını veya talebi üzerine içeriği sansürlemediğini açıkça belirttik. Aslında, denetleme yönergelerimizi ve algoritma kaynak kodumuzu Şeffaflık Merkezimizde kullanıma sunuyoruz ,şirket taahhüt etti, “dedi.

Trump’ın 31 Temmuz’da TikTok yasağı hakkındaki yorumlarının ardından, şirket ABD operasyonlarını bir Amerikan şirketine satmayı önerdi. Bu, TikTok’un ABD’deki kullanıcılarının verilerini yerli bir şirketin eline bırakacaktı.

Yine de, uygulamanın çok uzaktaki yaratıcıları, geleceği konusunda açıkça endişeli. Birçoğu, takipçilerini kendileriyle birlikte YouTube ve Facebook’un sahip olduğu Instagram gibi diğer platformlara geçmeye teşvik ediyor.

Instagram kısa süre önce TikTok ile rekabet etmek ve yaratıcıları çekmek için tasarlanan Reels adlı yeni bir özellik başlattı.

ABD, ByteDance’e ABD operasyonlarını sattırabilir mi?

ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi adlı bir hükümet paneli, ABD’deki yabancı şirketlerin yatırımlarını ulusal güvenlik riskleri açısından inceler. Bir kırmızı bayrak görürse, başkan anlaşmayı engelleyebilir veya üzerinde değişiklik isteyebilir.

Çinli şirketlerin işlerinin bazı bölümlerini satmalarına ilişkin yeni bir emsal var. Mart ayında Çinli Kunlun şirketi, komite ulusal güvenlik endişelerini dile getirdikten sonra eşcinsel flört uygulaması Grindr’deki kontrol hissesini satmayı kabul etti.

TikTok satışının durumu nedir?

Durum, neredeyse uygulamada videoların kaydırılması kadar hızlı değişti. Microsoft, TikTok’un ABD, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’daki operasyonları için bir anlaşma peşinde olduğunu kabul etti.

İlk icra emri, Eylül ayına kadar yürürlüğe girmediği için Microsoft’un bir anlaşmaya varma olasılığını açık bıraktı. Sonraki sipariş, satış için son tarihe kadar olan süreyi iki katına çıkardı.

Başkan, anlaşma yapılırsa ABD’nin işlem fiyatının bir kısmını almasını önerdi. Hükümetin böyle bir ödeme talep etme yetkisine sahip olup olmadığı belirsiz.

Apple ve Twitter da dahil olmak üzere diğer şirketlerin de ilgilendiği bildiriliyor, ancak ne kadar ciddi bir anlaşma yapabilecekleri belli değil.

Trump’ın eylemleri TikTok’u ortadan kaldıracak mı?

Hükümet, Apple ve Google’ın TikTok’u uygulama mağazalarından çekmesini isteyebilir. Ancak şirketler büyük olasılıkla buna engel olmaya çalışacaktır.

Filasto, hükümetin ülkedeki tüm ISS’lere uygulamayı engellemesini emredebilir, ancak TikTok’un bu engelleme çabalarını aşmanın bir yolunu bulmayacağının garantisi yok.

ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde, bireysel ve kurumsal gizliliği korumak için tasarlanmış olan Temiz Ağ adlı bir girişimi duyurdu. Program, “gizliliğimizi tehdit eden, virüsleri çoğaltan , propaganda ve dezenformasyon yayan” tüm uygulamaları ABD depolarından kaldırmaya yönelik hükümler içerir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı