1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Toplu Taşımada QR Kod Dönemi Başlıyor!

Istanbul‘da akbil dönemi bitiyor. Yeni geliştirilen uygulamayla İstanbul’da yaşayanlar cep telefonlarından sadece QR kodu okutarak toplu taşıma araçlarına binebilecek.

Yakın bir zamanda BELBİM tarafından geliştirilen yeni bir uygulama ile İstanbul’da yaşayanlar toplu taşıma araçlarına binerken akbil yerine akıllı telefonlarından QR karekod okutarak ödeme yapabilecek. Metrobüs, Metro, Vapur, Marmaray, Otobüs ve diğer ulaşım araçlarında şu an kullanılan akbiller çevreye zararlı ve kolayca bir yerlerde unutulabiliniyor. İBB bu sorunun önüne geçerek artık toplu taşımada QR kod dönemini başlatıyor. Uygulama Mart ayından itibaren ilk olarak metrobüslerde test sürecine girecek. Hem maliyet düşecek hemde eski kartların imha durumunu kaldıran yeni sistemi ilerleyen zamanlarda şehirdeki tüm toplu taşıma araçlarında görmemiz bekleniyor.

BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Yücel Karadeniz, İstanbulluları bekleyen yeni projeye ilişkin şu açıklamada bulundu: “İndir, yükle, okut, geç mottosuyla artık mobil uygulamalarda karekod uygulamasıyla İstanbullular telefonlarını ulaşımda kullanabilecek. Sanıyorum ilk uygulama metrobüs üzerinde olacak. Sonra da metro, vapur, Marmaray gibi diğer ulaşım araçlarında da kullanabilecek. Vatandaş herhangi bir şekilde üzerinde plastik bir kart taşımadan pratik bir şekilde telefonuyla istediği yerde ulaşım hizmetlerinden faydalanacak. Cebinde fazladan kart taşımayacak.”

Avatar
Kerem Alp

Bir cevap yazın


*