Kategoriler
Bilim Haberler

Sıçanları Öldürmek Mercan Resiflerini Kurtarabilir mi?

Kötü huylu sıçanları çoğu mercan resifleri ile ilişkilendirecek olursak sıçanlar birer yaratık değildirler.
Ancak Tropik Adaları’nda mercan resiflerini inceleyen bilim adamları, hayvanların bu ekosistemlerin hayatta kalmasını doğrudan tehdit ettiğini söylüyor.
Hint Okyanusu’ndaki Chagos Adaları’nda çalışma yapan bir ekip, adalardaki saldırgan sıçanların mercan resifleri için “oldukça büyük bir sorun” olduğunu açıkladı.
Sıçanlar, deniz kuşu popülasyonlarını, kuş pisliğini yani doğal bir mercan gübresini azaltmaktadır.
Sıçanlar, deniz kuşlarını, kuşların pisliğini yani doğal mercan gübresini azaltmaktadır.
Bulgular Doğa’da yayınlanmıştır.
Deniz habitatlarını korumak için sıçanların adalardan yok edilmesi gerekmektedir. Bilim adamları da bu konuda gerekenlerin yapılmasını onaylıyor.

Sıçanlar Mercan Resiflerine Ne Derecede Ve Nasıl Zarar Verir?
Chagos Takımadaları bu tür soruları yanıtlamak için büyük kapsamlı bir doğal laboratuvar yapmıştır;adalar insanlar tarafından ıssız olmasına rağmen, gemi ve gemi atıkları sayesinde gelen istilacı fareler orada yaşamaktadır. Diğer adalara kadar sıçramış durumdalar.
Lancaster Üniversitesi’nden Prof Nick Graham, “Fareler ve sıçansız adalar tebeşir ve peynir gibidir” diyor.
“Hiçbir faresi olmayan adalar kuşlarla kaplıdır,gürültülüdür, gökyüzü doludur. Kuşlar sayesinde adanın üzerine serilen guano (deniz kuşlarının dışkı ve cesetlerinin kimi yerlerde yıllar boyu birikmesiyle oluşan, azot ve fosfatça zengin, gübre) çok keskindir.
“Eğer sıçanlı bir adaya adım atarsan, deniz kuşları yanında olmaz.”

Deniz kuşlarını öldürerek, bu çalışmanın da ortaya koyduğu gibi, sıçanlar adanın etrafındaki resifleri dölleyen deniz kuşu pisliklerine bağlı bir ekosistemi bozuyor.
Sıçan içermeyen adalarda, memeliler, fırtınalar, noddies’ler, su aygırları ve çukurlar da dahil olmak üzere deniz kuşları okyanusta beslenmek için yüzlerce kilometre yol alır. Adaya döndüklerinde, besledikleri balıklardan zengin besinleri depolarlar.
O ve ekibi, resifte büyüyen alg ve süngerleri analiz ederek beslenen deniz kuşlarının balığa geri döndükleri bu besinlerin kaynağını izleyebildiler.
“Ayrıca deniz olan adalara bitişik resiflerde bulunan balıkların daha hızlı büyüdüğünü , fakat sıçan saldırısına uğramış adaların yanındaki resiflerde bulunan balıkların daha yavaş büyüdüğünü gözlemledik” diyor Graham.
Sıçan içermeyen resiflerde “Ratty Adaları” ndan daha fazla balık vardı.

Bunun Önemi Nedir?
Mercan kayalıkları okyanusun % 0.1’inden daha azını kaplar, ancak okyanus biyoçeşitliliğinin yaklaşık üçte birini barındırır.
Profesör Graham “Mercan resifleri de büyük oranda tehdit altında. Yok oluşlara ve biyoçeşitliliğe özen gösteren , önem veren her kimsenin mercan resiflerinin geleceği ile ilgilenmesi gerekiyor” dedi.
Resifler ve deniz yaşamının bolluğu, dünya çapında milyonlarca insan için geçim kaynağı sağlar, bu nedenle mercan resiflerindeki düşüş insani bir kriz haline gelir.
Bu araştırmacı ekibi, dünyadaki adalar üzerindeki sıçan yok etme projelerine onay vermektedir.
Profesör Graham, “Mercan resif sistemleri iklim değişikliğinden dolayı kriz noktasında.Ve umutsuzca mercan resiflerinin direncini arttırmak ve iklim değişikliği ile başa çıkmalarına izin vermek için yollar bulmaya çalışıyoruz.” dedi.
Bu, şimdiye kadarki en net örneklerden biridir, sıçanların ortadan kaldırılması, deniz kuşlarının sayısının artmasına neden olacak ve bu da mercan resifini destekleyecektir.

Avatar

Yazar İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir